100 let od volebního práva žen: výzvy současnosti
Anotace:
V roce 2020 uplynulo 100 let od udělení volebního práva československým ženám. I přesto je zastoupení žen v české politice stále nízké. Cílem projektu je přispět k vyrovnanějšímu zastoupení žen a mužů v politice. Aktivity projektu zahrnují jak analytickou část (analýza voleb, analýza stavu rovnosti žen a mužů v politických stranách, analýza bariér), tak část informační a osvětovou (doporučení pro politické strany, jak podpořit vyšší politickou participaci žen, brožura o rovnosti žen a mužů pro političky a politiky, debata k 100. výročí udělení volebního práva ženám).
Realizace: říjen 2020 – září 2021
Donor: Active Citizen's Fund – Fondy EHP a Norska
Kontakt:
Barbora Štička (manažerka projektu)
sticka(@)padesatprocent.cz, 774 411 151
Aktivity:
- sběr a analýza dat v oblasti zastoupení žen v politice a v politických stranách
- prosazování rovnosti žen a mužů uvnitř českých politických stran a hnutí
- osvěta v oblasti nevyrovnaného zastoupení žen v české politice
- posílení kapacit organizace
Donor:
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti.
V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.