Nadějná politička 2008
Hledání nadějné političky do 35 let mělo v tomto nultém ročníku spíše povahu pátrání než soutěže v pravém slova smyslu. "Mladé političky nejsou v médiích vůbec vidět, a proto nás zajímalo, jaké vlastně jsou, v jakých politických stranách se jim daří a v jakých méně," vysvětluje motivace k hledání Lenka Bennerová, ředitelka Fóra 50 %.
Přihlásit se mohla kterákoli veřejně a politicky činná žena, která za sebou má alespoň dvouleté politické angažmá na místní nebo krajské úrovni a které v tomto roce nebude víc než 35 let. "Ohlas ze strany političek i stran byl veliký a veskrze pozitivní, což nás těší. Výhrady ke kritériím mělo jen několik političek, které už věkový limit 35 let překročily, ale ty jsme uklidnily s tím, že Fórum 50 % chystá do budoucna řadu dalších soutěží, které budou mít zase jiná kritéria a jiné zaměření," hodnotí ohlas akce Lenka Bennerová.
Ministryně Džamila Stehlíková, která se slavnostního vyhlášení obou soutěží účastnila, komentovala soutěž také pozitivně: "V politice jsou například oproti trhu práce znevýhodňováni mladí lidé, a mladé ženy tak vlastně musejí překonávat dvojí překážky - jako ženy a jako mladé ženy, které se musejí rozhodovat mezi rodinou, profesní kariérou a politikou. To téma viselo ve vzduchu a je dobře, že ho Fórum 50 % vyslovilo."
Političek, které splnily kritéria soutěže, se nakonec našlo 18. Nejvíce žen - osm - se přihlásilo z KSČM, po třech političkách ze Strany zelených, politické strany Věci veřejné a stejně tak i tři političky bez politické příslušnosti a jedna ze Strany pro otevřenou společnost. Porota se nakonec usnesla na tom, že určovat pořadí nadějných političek by nemělo smysl. "Smyslem této soutěže byla mimo jiné podpora mladých politických talentek a prezentace vzorů pro ženy, které by se chtěly podílet na správě věcí veřejných, takže rozhodovat o tom, která politička je nejnadějnější nám připadalo násilné," vysvětluje Eva M. Hejzlarová, koordinátorka projektu.
Porota proto určila první trojici nejnadějnějších političek. Těmi byly vyhlášeny Kateřina Klasnová, místopředsedkyně lokální politické strany Věci veřejné a zastupitelka na Praze 1, Monika Mackoviková, zastupitelka ve Šternberku a členka Strany zelených, a Lenka Obořilová, zastupitelka ve Vyškově a členka KSČM.
Političky byly hodnoceny na základě dotazníků, které vyplnily; rozhodující byly pro porotu politická práce, která za danou političkou stojí, to, na jaké pozici je a o co se zasazuje, angažovanost i mimo politické struktury v rámci občanské společnosti, politické hodnoty a vzory a citlivost v otázce rovných příležitostí žen a mužů. "Letošní nultý ročník ještě trpěl několika dětskými neduhy, které ale do příště určitě odstraníme. V budoucnu například plánujeme interaktivnější výběr - kandidátky bychom chtěli prověřovat v živých debatách, které by jednak otestovaly jejich schopnosti a jednak ukázaly alternativu ke stylu politických debat, tak jak probíhají teď. Svou hlavní roli však soutěž rozhodně splnila: upozornila na zajímavé ženské politické osobnosti," uzavírá Eva M. Hejzlarová.
Soutěž Strana otevřená ženám je podpořena nadací Slovak Czech Women's Fund. Mediálním partnerem je RESPEKT. Ceny do soutěže Strana otevřená ženám věnoval Anopress. Ceny do soutěže Nadějná politička do 35 let věnovaly společnosti British Council, Respekt, IF, OneWomanPress a Fórum 50 %. Prostory zdarma poskytla Národní banka vín, vína pak Stanislav Mádl.
Autorka: Eva M. Hejzlarová