www.padesatprocent.cz › Nadějnou političkou roku je starostka Třince Věra Palkovská

Nadějnou političkou roku je starostka Třince Věra Palkovská


Titul „nadějná politička“ si včera ze slavnostního večera v Divadle Kampa odnesla Věra Palkovská (nezávislá), starostka města Třince. Ve třetím ročníku soutěže, pořádané neziskovou organizací Fórum 50 %, těsně porazila Terezii Jenisovou (KDU-ČSL), starostku Třeboně, a Tatianu Konrádovou (Strana zelených), radní Prahy 5.


„Paní Palkovskou porota vybrala pro její dlouholeté úspěšné působení v Třinci, kde je již 10 let starostkou. Město získalo řadu ocenění, jasným důkazem úspěchu je i rostoucí podpora voličů a voliček pro uskupení nezávislých kandidátů, za které paní Palkovská kandiduje,“ odůvodnila výrok odborné poroty politoložka a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních dvaašedesát žen napříč politickým spektrem a ze všech pater politiky. Nechyběly zastupitelky či starostky malých obcí i statutárních měst a náměstkyně ministrů. Své zástupkyně má v soutěži i Poslanecká sněmovna. Drtivá většina účastnic však působí v komunální politice na úrovni obcí.

Soutěž již od roku 2008 pořádá nezisková organizace Fórum 50 %, usilující o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice a rozhodovacích pozicích. Cílem je upozornit na úspěšné političky na lokální i regionální úrovni a představit je veřejnosti. „Při čtení medailonků mne zaujalo, kolik žen se do politického dění zapojilo v době, kdy byly na rodičovské. Zakládaly sdružení a rodinná centra, sháněly prostředky na vybudování dětských hřišť a opravy památek. Dalším logickým krokem pak byla úspěšná kandidatura v komunálních volbách a dnes jsou z nich starostky,“ komentuje Jana Smiggels Kavková.

Porota vybírá ty ženy, které podle ní mají potenciál prosadit se i ve vyšších patrech politiky. A v uplynulých ročnících se svým výběrem nemýlila. První ročník soutěže vyhrála tehdejší zastupitelka Prahy 1 a pozdější poslankyně a místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová. Druhý ročník v roce 2013 pak tehdejší starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová, která v současné době působí jako náměstkyně ministra vnitra.

Profily všech účastnic lze najít na webové stránce Fóra 50 %: Nadějná politička 2016

Kontakt pro více informací: Mgr. Jana Smiggels Kavková (kavkova@padesatprocent.cz, 608553825)

Tisková zpráva ke stažení: Nadějnou političkou roku je starostka Třince Věra Palkovská

Odkazy na profily výherkyň:

Věra Palkovská (1. místo) – starostka Třince (nezávislá)

Terezie Jenisová (2. místo) – starostka Třeboně za KDU-ČSL

Tatiana Konrádová (3. místo) – radní na Praze 5 za Stranu zelených

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Politika pro ženy, ženy pro politiku“, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

osf_praha_cz.gif


Sdílejte s přáteliNadějná politička 2016   (fotek: 13)

Tatiana Konrádová, radní Prahy 5, se umístila na 3. místě
Druhé místo obsadila starostka Třeboně Terezie Jenisová (KDU-ČSL).
Vyhlášení se zúčastnily i političky oceněné v předchozích ročnících - vpravo Ivana Cabrnochová, současná senátorka (SZ).
Vítězkou letošního ročníku se stala starostka Třince Věra Palkovská. Ocenění za ni převzala zastupitelka a bývalá místostarostka Třince Milada Hejmejová (uprostřed).
Milada Hejmejová, Terezie Jenisová, Ivana Cabrnochová a Jana Vildumetzová.
Terezie Jenisová, Ivana Cabrnochová, Jana Vildumetzová a Tatiana Konrádová.
Tatiana Konrádová, Milada Hejmejová, Terezie Jenisová.
Terezie Jenisová a minulá vítězka Jana Vildumetzová, V době ocenění starostka Horního Slavkova a nyní náměstkyně ministra vnitra.
Doprovodný program v podání divadelního spolku Cylindr.
O občerstvení se postarala restaurace Mlsná kavka.

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!