www.padesatprocent.cz › Nadějnou političkou 2019 je starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková

Nadějnou političkou 2019 je starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková


Titul Nadějná politička si ze slavnostního vyhlášení v Americkém centru odnesla Michaela Matoušková (STAN), starostka obce Řečany nad Labem. Ve čtvrtém ročníku soutěže, kterou pořádá nezisková organizace Fórum 50 %, se na druhé příčce umístila zastupitelka hlavního města Prahy Mariana Čapková (PRAHA SOBĚ) a třetí místo získala Ivana Váňová, starostka obce Mořkov (KDU-ČSL). Mimořádné ocenění porota udělila Marcele Válkové a Editě Stejskalové.

 

 

 

 

„Paní Matouškovou porota vybrala pro její dlouholeté úspěšné působení v Řečanech nad Labem, kde je již 9 let starostkou. V obci vybudovala například Komunitní dům pro seniory a podporuje myšlenku mezigeneračního setkávání. Zároveň má potenciál prosadit se i ve vyšších patrech politiky,“ odůvodnila výrok odborné poroty politoložka a členka správní rady Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Letošního ročníku se zúčastnilo celkem třicet pět žen napříč republikou a politickým spektrem. Nechyběly zastupitelky či starostky malých obcí i statutárních měst, svou zástupkyni měla v soutěži i Poslanecká sněmovna. Drtivá většina účastnic však působí v komunální politice.

Odborná porota 4. ročníku Nadějné političky byla ve složení: Petr Just (vedoucí Katedry politologie a humanitních studií na Metropolitní univerzitě Praha), Jitka Gelnarová (Institut politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzita Karlovy a Národní muzeum), Karel Müller (vedoucí Katedry politologie na Vysoké škole ekonomické) a Jana Smiggels Kavková (členka správní rady Fóra 50 %).

Soutěž již od roku 2008 pořádá nezisková organizace Fórum 50 %, usilující o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice a rozhodovacích pozicích. Cílem je upozornit na úspěšné političky na lokální i regionální úrovni a představit je veřejnosti. „V rámci letošního ročníku si připomínáme sto let, kdy šly ženy v Československu poprvé k volbám. Doufáme, že příběhy oceněných političek budou inspirovat další ženy, aby se angažovaly ve veřejném životě,“ komentuje Markéta Kos Mottlová z Fóra 50 %.

Tisková zpráva ke stažení: Nadějnou političkou 2019 je starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková

Kontakt pro více informací: Markéta Kos Mottlová, mottlova@padesatprocent.cz, 724 172 530

Odkazy na profily výherkyň:

Michaela Matoušková (1. místo) – starostka Řečan nad Labem (STAN)

Mariana Čapková (2. místo) – zastupitelka hlavního města Prahy (PRAHA SOBĚ)

Ivana Váňová (3. místo) – starostka obce Mořkov (KDU-ČSL)

Odkazy na profily mimořádně oceněných:

Marcela Válková – zakládající členka politické strany Volt Belgie

Edita Stejskalová – pracovnice sociálně-právní ochrany dětí, statutární město Ostrava

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!