www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Ivana Váňová

Nadějná politička 2019: Ivana Váňová


''Na politické práci mne baví to, že mohu pomáhat lidem. Pozice starostky mě opravňuje jednat s různými úřady a společnostmi. Jako statutárního zástupce obce mě na těchto místech respektují a díky tomu se mi podařilo mnoha lidem pomoct v jejich nelehké situaci, ať už to je zajištění sociální služby, ale i ve stavební činnosti, územním plánu, oddlužení, uzavírání smluv, apod.'' Přečtěte si celý rozhovor se starostkou obce Mořkov Ivanou Váňovou.

 

Ivana Váňová

  • starostka obce Mořkov
  • krajská tajemnice KDU-ČSL Moravskoslezského kraje

Jak jste se k politice dostala?

V roce 2002 jsem byla oslovena, zda bych nechtěla kandidovat v komunálních volbách do zastupitelstva obce. V té době jsem byla starostkou Jednoty Orla Mořkov. Souhlasila jsem a stala jsem se členkou ZO a RO Mořkov.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Jsem starostkou obce od roku 2010.

Co Vás na politické práci baví?

To, že mohu pomáhat lidem. Pozice starostky mě opravňuje jednat s různými úřady a společnostmi. Jako statutárního zástupce obce mě na těchto místech respektují a díky tomu se mi podařilo mnoha lidem pomoct v jejich nelehké situaci, ať už to je zajištění sociální služby, ale i ve stavební činnosti, územním plánu, oddlužení, uzavírání smluv, apod.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

  1. Bezproblémová výstavba splaškové kanalizace za více než 108 mil. Kč.
  2. Čistá obec od jmelí - kompletní ořez popř. kácení (400 tis. Kč).
  3. Výstavba fotbalové tribuny (4 mil. Kč), rekonstrukce sportoviště TJ, výstavba 3 dětských hřišť, kompletní rekonstrukce budovy ZŠ, zateplení budov ZŠ, rekonstrukce kotelny v ZŠ, přístavba v MŠ čtvrtého oddělení, plánované pravidelné opravy místních komunikací, výstavba chodníků, rekonstrukce tří obecních budov (hasičárna, zdravotní středisko, dům služeb), rekonstrukce veřejného osvětlení, cyklostezka a společná stezka pro chodce a cyklisty, pořízení dopravních aut pro jednotku SDH, vydávání obecního kalendáře s důležitými informacemi občanům, atd. Všechny akce jsou v řádech mnoha milionů korun.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Ano. Jsem členkou Jednoty Orla, SDH, TJ. Všude jsem na pozici člena výboru, tudíž plánuji, organizuji a i aktivně pomáhám společně s kolegy různé akce realizovat.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Práce starostky mě nesmírně baví a naplňuje mě. Přesto jsem ještě od roku 2017 krajskou tajemnicí KDU-ČSL Moravskoslezského kraje, po té, co jsem vyhrála výběrové řízení. Vloni mě tato strana nominovala do ankety: Naše politička 2018, kterou pořádá pro ženy strana KDU-ČSL. Za Moravskoslezský kraj jsem tuto cenu jako úspěšná politička získala.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Strana KDU-ČSL a její politická koncepce je mi blízká. Vyznávám konzervativní názory, preferuji slušnost, zodpovědnost, pracovitost. Takové lidi ve straně KDU-ČSL potkávám.

Máte nějaký svůj politický sen?

Být tou nejlepší starostkou pro své spoluobčany. Bavila by mě práce senátorky Parlamentu ČR.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Václav Havel, Josef Lux, Winston Churchill.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Myslím si, že každá žena může dosáhnout na cíl, který si stanoví. Já svou prací jsem se dokázala prosadit. Nemám pocit, že bych měla těžší pozici než muži. Naopak, někdy to, že jsem žena, jsem vnímala pozitivně.

Co je podle Vás politika?

Rozhodování důležitých otázek pro prospěch společnosti. Politik by měl mít nadhled a přehled, musí myslet na celek a nikoliv na svůj prospěch.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!