Inspirace z Norska: Prevence a potírání genderově podmíněného násilí na političkách a veřejně aktivních ženách

Cílem projektu je výměna zkušeností a sdílení příkladů dobré praxe v oblasti prevence a potírání genderově podmíněného násilí na političkách a veřejně aktivních ženách včetně násilí v kyberprostoru.

Celý článek >>

Aktuality

foto z www.picapp.com

TV Prima odvysílala reportáž o kvótách, zpřesňujeme ji

(24.11.09) V hlavním zpravodajství TV Prima v pátek 20. 11. proběhla reportáž o chystané novele volebního zákona, která obsahuje povinnou kvótu třetinového zastoupení žen, resp. mužů na kandidátních listinách. V reportáži se však objevila nepřesná informace, že tato kvóta se bude týkat pouze voleb do Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky. Zákon však počítá také s úpravou voleb do krajských zastupitelstev a zastupitelstva hl. m. Prahy. Na reportáž se můžete podívat zde, začíná od 13:42 minuty zpravodajství.
 

Výzva slovenským "ženám Novembra"

(17.11.09) V deníku Sme vyšla velmi zajímavá výzva všem slovenským ženám, které se účastnily listopadových událostí před dvaceti lety. Podobně jako u nás se ženy totiž jakýmsi záhadným způsobem ztratily ze scény. Staly se neviditelnými. Tedy alespoň z pohledu médií, která hovoří pouze o "mužích listopadu". Článek naleznete zde.


 

Otevřené dopisy M. Topolánkovi a J. Paroubkovi

(16.11.09) Fórum 50 % reaguje na aktuální dění ve dvou parlamentních politických stranách otevřenými dopisy jejich předsedům. První, Mirkovi Topolánkovi, potažmo ODS, se týká složení týmu Vize 2020, který má vypracovat tematický plán rozvoje strany do roku 2020. Navzdory působení mnoha vize-schopných žen v rámci ODS, v týmu je přítomna pouze jedna žena, Daniela Filipiová (dopis si přečtěte zde). Dopis Jiřímu Paroubkovi, potažmo ČSSD, se týká neschopnosti strany zvolit místopředsedkyni. A to i přesto, že ČSSD se považuje za "nositelku" tématu rovných příležitostí žen a mužů a že cíl vyrovnaného zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích má jako jednu ze svých programových priorit (dopis si přečtěte zde).
 

Proběhlo Čekání na ženský samet

(12.11.09) Ve čtvrtek 5. listopadu se v rezidenci primátora hlavního města Prahy uskutečnil úspěšný seminář Čekání na ženský samet. Podařilo se naplnit hlavní cíl semináře, tedy zamyslet se nad otázkou, jaké je postavení žen v české politice (a ve veřejné sféře obecně) dvacet let po pádu komunismu. Úvodní přednáška Hany Havelkové i příspěvky ostatních diskutujících - Jany Cvikové, Jiřiny Šiklové, Květoslavy Kořínkové i Christine Hartmann - inspirovaly účastnice k zajímavým otázkám a připomínkám k tématu. Názory byly pestré, a tak i diskuse byla velmi zajímavá. Fotogalerie ze semináře k prohlédnutí zde. Celý článek >>
 

Proběhlo 3. Sympozium České prezidentky

(4.11.09) Minulé úterý se za velkého zájmu veřejnosti uskutečnil v Kaunickém paláci v Praze již třetí ročník Sympozia České prezidentky – platformy, která si klade za cíl zviditelňovat zajímavé a inspirativní ženské osobnosti. Se svým příspěvkem na téma, jak vidí budoucnost České republiky a kam by měla směřovat, vystoupily redaktorka ČRo 6 Jana Šmídová, senátorka Soňa Paukrtová, advokátka Marie Benešová a slovenská kandidátka na prezidentku v posledních volbách, profesorka sociologie Iveta Radičová. Sympozia se účastnil také štáb České televize - reportáž odvysílanou v pondělí 1. 11. na ČT 24 v rámci pořadu Ekonomika + , můžete shlédnout zde.
Celý článek >>
 

Diskuze v rámci festivalu Femina Film

(4.11.09) Na podzim se opravdu nenudíme: máme pro vás další pozvánku na zajímavou akci, Femina film v Ústí nad Labem. Kromě zajímavých filmů, výstav a konference vás zveme na debatu, kterou na festivalu pořádáme: třígenerační diskuse s ústeckými političkami o ženách v politice 1989-2009. Vystoupí v ní např. Zuzana Kailová, Květoslava Čelišová či Kateřina Bartošová. Program festivalu naleznete zde.
 

Island na špici genderové rovnosti

(30.10.09) Island se podle průzkumu Světového ekonomického fóra vyhoupl na první místo indexu zemí v genderové rovnosti. Přeskočil tak tradičně nejlepší skandinávské země, přičemž dosud vedoucí Norsko spadlo na 3. pozici, za Finsko. Česká republika se mezi 134. zkoumanými zeměmi umístila na 74. místě. Důležitější však je skutečnost, že od roku 2006, kdy byl monitoring zemí zahájen, nedošlo v České republice k téměř žádnému zlepšení (o pouhých 8 tisícín bodu). Světové ekonomické fórum monitoruje genderovou (ne)rovnost v oblastech politiky, vzdělávání, ekonomiky a zdraví. Celou studii a srovnání zemí si přečtěte zde. Článek shrnující závěrečnou zprávu si přečtěte zde.
 
| 1 | .. | 192 | 193 | | 195 | | .. | 284 |

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.