Ambasadoři a ambasadorky
Kdo a proč podporuje vyvážené zastoupení žen a mužů v politice?
Rovný přístup žen a mužů ke vzdělání, zaměstnání nebo politické participaci je otázkou spravedlnosti. Ženy se v mnoha oblastech setkávají s překážkami, které muži nezažívají, v politice jsou pak bariéry obzvláště znát. Fórum 50 % na tyto bariéry upozorňuje, podporuje a motivuje ženy, aby vstupovaly do politiky nebo byly aktivní ve svém okolí a pozitivně se tak podílí na vyvažování tohoto nespravedlivého rozdělení.
Karolína Silná, ředitelka Ekumenické akademie.
Větší polovinu lidstva tvoří ženy. Je tedy logické, aby jich ± ½ rozhodovala o pravidlech, podle kterých musí společnost žít. Proto mi přijde správné, usilovat o vyrovnaný podíl žen a mužů v politice. Naneštěstí žijeme ve společnosti, ve které jsou ženy vychovávány pasivitě a poslušnosti, a proto je důležité a nezbytné je k aktivní účasti v politice aktivně vybízet. Protože pokud tomu tak nebude, bude politika navždy jenom mužský svět. Účast žen neznamená, že politika bude lepší, ale znamená, že ona polovina lidstva v ní bude mít zastoupení.
Pavel Houdek, instruktor sebeobrany a vítěz soutěže Genderman roku
Nízké zastoupené žen v politice vnímám jako demokratický deficit. Ženy mají odlišnou životní zkušenost než muži, vždyť jen 1% mužů chodí na rodičovskou dovolenou. Odlišné zkušenosti znamenají mimo jiné i odlišné priority. A politika, ať již celostátní, nebo komunální, by měla tyto priority zohledňovat. Ve chvíli, kdy se hlasuje o zákonech či o obecním rozpočtu, jsou pak taková rozhodnutí spíše jednostranná. A tak se nakupují Pandury, místo aby se třeba otvíraly nové školky.
Eva Kavková, ředitelka EKS
Zkušenosti mužů a žen se dnes u nás stále liší - ženy více zůstávají doma s dětmi, seniory nebo nemocnými, na mužích častěji leží finanční zajištění rodiny. I když je žen tolik jako mužů, v horních patrech politiky to tak bohužel nevypadá. Pokud mají být v klíčových veřejných rozhodováních zastoupeny zájmy a potřeby všech, potřebujeme vyrovnané zastoupení žen i mužů v politice a dalších místech veřejného vlivu. Dobré rozhodnutí je vždycky výsledkem zvážení několika různých úhlů pohledu.
Eliška Kodyšová, ředitelka NNO
Ačkoli jsem stoprocentní odpůrce kvót pro ženy v politice, určitě bych byla ráda, kdyby jich bylo v politice více. Ženy mají na mnoho věcí zcela jiný pohled než muži a tak by se to pěkně vyvažovalo. .
Štěpánka Duchková, moderátorka
Nepovažuji za důležité, aby v politice bylo 50% mužů a 50% žen - jak může někdo zkratkovitě tuto iniciativu podle jejího názvu chápat. Nicméně vůbec nepochybuji o tom, že v zastupitelstvech a vedení stran dnes najdeme žen mnohem méně, než je pro zdravý rozvoj společnosti vhodné a hlavním důvodem není fakt, že by ženy o tuto práci neměly zájem.
Adam Gebrian, architekt
V evropské populaci je, podle přírody nebo pánaboha, záleží na Vás, rozložení sil mezi ženami a muži 48 ku 52 procentům. Připadá mi nepřirozené, aby v jiných společenských strukturách tyto poměry byly vychýleny jedním směrem. Podporuji tak zavedení kvót jako prozatímní opatření do doby, než dojde k nastolení přirozených poměrů i tam, kde o zastoupení nerozhoduje jen příroda a pánbůh.
Stanislav Polčák, europoslanec (STAN/TOP 09)
Podporuji vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice, protože svobodná, demokratická a soudržná společnost je založena na rovnosti lidí. Výrazem této rovnosti je i účast na rozhodování o veřejných záležitostech a pohlaví nesmí být bariérou.
Miroslav Jašurek, analytik, publicista, člen vedení Masarykovy demokratické akademie
.
Vytvořit mnohem lepší podmínky pro pracovní zapojení žen a využití jejich potenciálu je pro naši dlouhodobou prosperitu nutnost. Je to předpoklad jejich větší přítomnosti v politice, což ji může jen kultivovat. Kvóty vidím jako dočasné opatření, jak dnešní anomálii v zastoupení narovnat a ženy pro vstup do politické hry motivovat.
David Ondráčka, ředitel Transparency International
Dívám se na otázku rovnosti žen a mužů z mužské perspektivy. Považuji za důležité, aby i muži měli možnost zapojit se do výchovy dětí. V tradičních českých rodinách jsou tlačeni hlavně k tomu, aby vydělávali peníze, a s jejich zapojením v rodině se moc nepočítá. Proto je pro mě důležité spravedlivé rozdělení rolí v rodině. To ženám umožní zapojit se do veřejného života a mít kariéru. Dnes je žen ve vedoucích pozicích málo, nemají stejné šance jako muži, i když je plno takových, které jsou kompetentní.
Filip Kavka Smiggels, šéfkuchař restaurace Mlsná kavka
Politika není sektor jako každý jiný. V ní se utváří pravidla pro ostatní sektory, včetně byznysu a školství. Nerovnováhy v ní se přenášejí dál. V politice by proto měly být zastoupeny různé odbornosti a ideologie, ale také různé hodnoty, různé přístupy k životu, ženy i muži. Právě jejich konstruktivní střetávání zajišťuje nejen základní demokracii, efektivní řešení společných problémů, ale především společenskou celistvost. Bez citelného hlasu žen v politice všichni kulháme.
Petr Lebeda, ekonom, politický analytik, ředitel think tanku Glopolis ..více
Je pravda, že v první řadě by vždy mělo jít o kvality konkrétního člověka, na druhou stranu to často říkají muži, kteří, co se týče lidských, profesionálních i jiných kvalit, tuto tezi jako politici sami vyvracejí. Osobně jsem proto pro zavedení povinných kvót a zipovou metodu. Zkrátka by politici museli začít pro ženy vytvářet větší prostor. Z vlastní zkušenosti, vím, že to jde a že kandidátka 50:50 není nic nereálného a je možné s ní volby i vyhrát, jen se musí chtít.
Jan Korytář, náměstek primátora Liberce (Hnutí Změna)
Pokud má mít demokracie jako idea i systém správy věcí veřejných smysl a nemá jít jen o hezké ale vyprázdněné slovo, je nutné aby demokratické instituce i svým složením odrážely a reprezentovaly různé skupiny i jejich zájmy ve společnosti. A z tohoto pohledu je pro mě neobhajitelná disbalance v zastoupení mužů a žen v politice. Argumenty, že vyváženější zastoupení můžů a žen přinese kultivaci politiky, efektivnější rozhodování, větší prosperitu apod. můžeme ověřit jedině praxí. Ale i kdyby se ukázalo, že neplatí, copak na nekultivovanou neefektivní a neprosperující politiku mají mít patent jenom muži?
Milan Štefanec, lidskoprávní a ekologický aktivista
Co nejvyváženější zastoupení žena mužů v politice je prospěšné pro celou společnost. V politice jsou potřeba lidé s různými zkušenostmi a ženy mají v porovnání s muži například větší zkušenost s péčí – a tím nemyslím jen péči o děti. Proto jsem přesvědčen, že je jejich vyšší účast v české politice přímo nezbytná. A když si k tomu připočteme, že v mladších generacích dosahují ženy vyššího vzdělání než muži, brání v jejich větší účasti v politice snad jen předsudky a stereotypy. Jak na straně mužů, tak na straně žen.
Martin Fafejta, sociolog
Rád bych, aby v rozhodovacích politických a dalších veřejných funkcích byly kvalifikované osoby. Nepochybuji o tom, že je u nás dostatek žen, které mají potřebné dovednosti, znalosti, motivaci, ochotu, potřebu a touhu podílet se na rozhodování. Skleněný strop je však jiného názoru, v konkrétním případě příliš často dá na základě „neformálních kvót“ přednost méně schopnému nebo dokonce všehoschopnému muži. Ačkoliv jsou ženy a muži tlačeni do odlišných životních rolí, žitá zkušenost žen není v politice dostatečně reprezentovaná. Vláda a parlament pak některé významné problémy vůbec nevidí a naše demokracie na jednu nohu kulhá.
Tomáš Pavlas, manažer v Otevřené společnosti o.p.s.
Muži plodí a rodí muže. Mohlo by to být solidní sci-fi, ale u nás je to realita politiky. Polovina lidstva jsou ženy. Když se podívám na naši politickou sféru a veřejné funkce, vypadá to, jako by ženy skoro neexistovaly, a muži se zvládali reprodukovat sami. To je zvrácené a přeji si přijetí podmínek, které umožní změnu a přivedou ženy do veřejného života.
Ivo Bystřičan, filmový dokumentarista
Žijeme v post-patriarchální společnosti. To je společnost, ve které je sice legislativně stanovena rovnoprávnost mužů a žen, nicméně v ní stále přetrvává řada patriarchálních stereotypů, které mají negativní dopad na životy řady žen i mužů, na jejich vzájemné vztahy, partnerské vztahy, rodinu atd. Tyto stereotypy nelze odstranit přes noc, nicméně je třeba o nich hovořit a tam, kde se to ukáže jako vhodné a praktické, zavádět různá opatření. Jako rozumný požadavek se mi jeví například podmínka genderově vyvážených kandidátek politických stran. Mimo jiné by to totiž politické strany nutilo víc se orientovat na ženy a motivovat je k tomu, aby se aktivně zapojily do politického života. ..více
Igor Indruch, překladatel a spisovatel
Ženy představují polovinu populace, takže pro fungování každého demokratického systému je důležité, aby jejich názory byly rovnocenně reprezentovány v organizacích, které vytvářejí politická rozhodnutí, včetně parlamentu a vlády. Země s velkým podílem žen v parlamentu a ve vládě většinou fungují lépe a mají stabilnější vlády. Politika v těchto zemích je také více inkluzivní, protože politici při svých rozhodováních berou v úvahu velkou část populace.
Steven Saxonberg, politolog
Cílem politiky a demokracie je moderovat konfliktní zájmy a vize takovým způsobem, aby výsledek byl v souladu se zájmy a vizemi co největší částí občanů. Demokracii nelze nahradit expertností a erudicí, protože ty nedokáží komplexnost zájmů a chutí i přes veškerou objektivnost pojmout a moderovat. V případě, že se kvůli překážkám běžného života na rozhodovacích pozicích nedostatečně umisťuje polovina populace, výsledek rozhodování je zkreslený, společnost je zranitelná, vzniká v ní frustrace, nespokojenost a vnitřní konflikty. Rovné zastoupení žen je proto zásadním krokem směrem k fungující demokracii, dobré společnosti a spokojeným občanům.
Aleš Chmelař, ekonom a výzkumný pracovník
Genderové stereotypy jsou většinově reálné a nutně se promítají i do politiky. Neférově ji stáčí jedním směrem, někdy až k neuvěřitelným machistickým extrémům. Ženy jsou pro českou politickou kulturu, kde dnes převládají muži, vysoce potřebné, inspirativní a v důsledku např. pro kvalitu života praktické. Není potřeba jít slepě na 50 %, ale současný stav cca 22 % je nezdravý, staré rozdělení mužských a ženských rolí je již dávno překonané. Situace v kinematografii je naštěstí daleko optimističtější a potvrzují to hrdinky jako Naušika (Naušika z Větrného údolí), Imperator Furiosa (Mad Max: Zběsilá cesta) nebo Julie Vignon de Courcy (Tři barvy: Modrá) a mnoho dalších.
David Beránek, ředitel Bio Oko
Jsem přesvědčen o tom, že uplatňováním principů rovnosti ukazujeme žádoucí směr dalšího vývoje moderní, skutečně demokratické společnosti, a dáváme tak i soukromému sektoru dobrý příklad. Napomáháme utváření společnosti pro všechny, aby každý člověk měl příležitost k seberealizaci. Přispíváme k uplatnění celospolečenských zájmů. Prosazování principů rovnosti (nejen) žen a mužů je společně s dalšími faktory základem pro objektivní rozhodování, může se stát také vhodným nástrojem pro podporu řízení kvality činností. Napomáhá profesionálnímu rozhodování, jeho transparentnosti, srozumitelnosti, poslouží pro snazší obhajobu přijatých rozhodnutí a opatření. ..více Zdenek Kadlec, ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina
Rovné příležitosti a vyvážené zastoupení žen a mužů v politice je v dnešní moderní společnosti nejenom přirozená a zřejmá volba, ale i nezbytnost ke zkvalitňování politických debat a uskutečňování politických rozhodnutí. Během mého mnohaletého sledování politiky a politiků jsem zjistil, že ženy se více zaměřují na řešení, která jsou prospěšná pro všechny občany. Jsem přesvědčen, že více žen v politice nejenom zkvalitní úroveň politických debat, ale také zvýší šance na realizaci dobrých politických rozhodnutí, kde kompromisy a zaměření se na cíle budou důležitější než politické bitvy mezi frakcemi.
Birger Husted, headhunter