www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Park Kun-hje

Významné světové političky: Park Kun-hje


Prezidentku má od roku 2013 také Jižní Korea. Seznamte se s Park Kun-hje.

Park Kun-hje je od roku 2013 prezidentkou Jižní Koreje. Její vítězství v prezidentských volbách pomohlo nabourat mýtus, že by se ženy neměly účastnit politického života. V zemi je totiž jedním z problémů velká nerovnost mezi muži a ženami a obecně je Jižní Korea považována za konzervativní patriarchální společnost. V parlamentu je zastoupeno pouze 10 % žen a podíl pracujících žen se odhaduje na něco málo přes 50 %.

Park Kun-hje se narodila v roce 1952 jako první dítě bývalému korejskému prezidentovi a diktátorovi. Její otec vládl v zemi téměř 20 let. Jeho kritici ho obviňují z porušování lidských práv, na druhou stranu zažila Jižní Korea díky jeho reformám nebývalý ekonomický růst a rozmach. Od svých 22 letech byla Park Kun-hje na očích veřejnosti, protože musela zastoupit místo první dámy po své matce. Ta byla zastřelena atentátníkem Severní Koreje, jeho kulka měla ale být určena prezidentovi. O pět let později byl zavražděn tajným špiónem i její otec.

Jako dcera bývalého prezidenta a bývalá první dáma dokázala odstranit předsudky vůči ženám v politice, které často panují u mužských voličů. Po zvolení do úřadu se Park Kun-hje omluvila za svého otce a za porušování lidských práv během jeho vlády.

Její prezidentský předchůdce byl známý svým agresivním přístupem vůči Severní Koreji a podporou velkým korporacím. Snahou Park Kun-hje je naopak sblížení se Severní Koreou, zároveň ale slíbila, že nebude tolerovat žádné hrozby, které budou ohrožovat národní bezpečnost. Z ekonomické stránky se Park Kun-hje zasazuje  o větší rovnost ve společnosti. Přeje si, aby z ekonomické prosperity země nečerpala výhody jen elita a aby korporátní společnosti nesly větší zodpovědnost vůči společnosti. Svoji politiku před prezidentskými volbami popsala jako „Korejský thatcherismus“.

Zdroje:

http://www.theguardian.com/world/2012/jul/10/park-geun-hye-korean-president

http://www.bbc.com/news/world-asia-20787271

Článek vznikl v rámci projektu "Ženy a muži v rovnováze". Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen