Park Kun-hje je od roku 2013 prezidentkou Jižní Koreje. Její vítězství v prezidentských volbách pomohlo nabourat mýtus, že by se ženy neměly účastnit politického života. V zemi je totiž jedním z problémů velká nerovnost mezi muži a ženami a obecně je Jižní Korea považována za konzervativní patriarchální společnost. V parlamentu je zastoupeno pouze 10 % žen a podíl pracujících žen se odhaduje na něco málo přes 50 %.
Park Kun-hje se narodila v roce 1952 jako první dítě bývalému korejskému prezidentovi a diktátorovi. Její otec vládl v zemi téměř 20 let. Jeho kritici ho obviňují z porušování lidských práv, na druhou stranu zažila Jižní Korea díky jeho reformám nebývalý ekonomický růst a rozmach. Od svých 22 letech byla Park Kun-hje na očích veřejnosti, protože musela zastoupit místo první dámy po své matce. Ta byla zastřelena atentátníkem Severní Koreje, jeho kulka měla ale být určena prezidentovi. O pět let později byl zavražděn tajným špiónem i její otec.
Jako dcera bývalého prezidenta a bývalá první dáma dokázala odstranit předsudky vůči ženám v politice, které často panují u mužských voličů. Po zvolení do úřadu se Park Kun-hje omluvila za svého otce a za porušování lidských práv během jeho vlády.
Její prezidentský předchůdce byl známý svým agresivním přístupem vůči Severní Koreji a podporou velkým korporacím. Snahou Park Kun-hje je naopak sblížení se Severní Koreou, zároveň ale slíbila, že nebude tolerovat žádné hrozby, které budou ohrožovat národní bezpečnost. Z ekonomické stránky se Park Kun-hje zasazuje o větší rovnost ve společnosti. Přeje si, aby z ekonomické prosperity země nečerpala výhody jen elita a aby korporátní společnosti nesly větší zodpovědnost vůči společnosti. Svoji politiku před prezidentskými volbami popsala jako „Korejský thatcherismus“.
Zdroje:
http://www.theguardian.com/world/2012/jul/10/park-geun-hye-korean-president
http://www.bbc.com/news/world-asia-20787271
Článek vznikl v rámci projektu "Ženy a muži v rovnováze". Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.