www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Nicola Sturgeon

Významné světové političky: Nicola Sturgeon


Nicola Sturgeon je premiérkou Skotska a zároveň předsedkyní Skotské národní strany (SNP). Patří mezi nejvlivnější ženy ve Velké Británii.

Nicola Sturgeon je nejstarší ze tří sester a narodila se jako dcera elektrikáře a zubní sestry. Vystudovala práva na University of Glasgow. Během svých studentských let byla členkou spolku, který podporoval odtržení Skotska a spolku reprezentující práva studentů.

Po dokončení vysoké školy pracovala jako advokátka, a to až do voleb do Skotského parlamentu, kdy se stala poslankyní. V letech 2007 až 2014 byla tajemnicí ve skotské vládě a zároveň vykonávala činnost první náměstkyně ministra. Poté byla zvolena do čela SNP. Stala se tak historicky první ženskou předsedkyní, která kdy vedla tuto stranu.

Po neúspěšném referendu o nezávislost Skotska rezignoval premiér Skotska Salomon a jeho nástupkyní byla zvolena Skotským parlamentem právě Nicola Sturgeon. I přes neúspěch v referendu prohlásila Nicola Sturgeon, že věří, že Skotsko bude jednou nezávislou zemí. Strana SNP má nadále prosazovat odtržení Skotska od Spojeného království. Ve vládě Nicoly Sturgeon je zastoupen stejný počet žen a mužů.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Nicola_Sturgeon

http://www.dw.com/en/nicola-sturgeon-set-to-be-voted-in-as-scottish-first-minister/a-18073745

Článek vznikl v rámci projektu "Ženy a muži v rovnováze". Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!