www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Michelle Bachelet

Významné světové političky: Michelle Bachelet


Pokračujeme v našem seriálu představujícím světové prezidentky a premiérky. Dnešní medailonek je věnován Michelle Bachelet, prezidentce Chile.

Veronica Michelle Bachelet Jeria, známá především jako Michelle Bachelet, je současnou prezidentkou Chile. Poprvé zastávala prezidentský úřad mezi lety 2006 až 2010. Po skončení prezidentského období pracovala jako výkonná ředitelka nově vzniklého úseku OSN - UN Women, jehož cílem je rovnoprávnost mezi ženami a muži. V roce 2013 znovu kandidovala na prezidentský úřad a byla znovuzvolena za prezidentku.

Její otec byl generálem, který byl pověřen vládou, aby organizoval přídělový systém potravin země. Po převratu Augustem Pinochetem a po uvržení země do diktatury byl její otec uvězněn jako zrádce a nakonec umučen k smrti. Michelle Bachelet se svojí matkou byly rok po smrti otce také zadrženy a mučeny ve vězení pro politické vězně. Díky vlivným konexím jim bylo později umožněno emigrovat do Austrálie, kde žil matčin starší bratr. O několik let později se přesunuly do NDR, kde Bachelet začala studovat medicínu.

V roce 1978 jí bylo umožněno vrátit se do své vlasti, čehož využila. Po návratu do Chile pokračovala Bachelet ve studiu medicíny. Kromě medicíny vystudovala také vojenskou strategii. Po znovuzavedení demokratického režimu v zemi v 90. letech začala pracovat pro ministerstvo zdravotnictví. V roce 2000 byla jmenována ministryní zdravotnictví a o dva roky později se stala ministryní obrany.

Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2006 se stala vůbec první prezidentkou Chile. Po skončení svého prezidenstkého období měla podle průzkumu podporu 84 % obyvatel. Podle chilské ústavy však není možné zastávat prezidentskou funkci hned dvakrát po sobě, proto mohla Bachelet znovu kandidovat až v roce 2013, kdy získala přibližně 62 % hlasů ve druhém kole.

Michelle Bachelet zastává velmi pokrokové názory. Za své vlády dokázala jako první zlegalizovat potraty, a to poprvé od převratu země Pinochetem (1973). Kromě toho by ráda v budoucnosti umožnila registrovaná partnerství pro lidi stejného pohlaví nebo modernizovala školský systém. Bechelet má díky sociálním reformám také zásluhu na tom, že počet lidí v chudobě se podstatně snížil. Michelle Bechelet byla podle časopisu TIME 18. nejvlivnější osobou na světě v roce 2008. Kromě toho získala mnoho ocenění, a to především za boj za lidská práva nebo práva žen.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Michelle_Bachelet

http://www.dw.com/en/chiles-president-bachelet-pushes-to-decriminalize-abortion/a-18228379

Článek vznikl v rámci projektu "Ženy a muži v rovnováze". Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!