www.padesatprocent.cz › Významné světové političky: Marie-Louise Coleiro Preca

Významné světové političky: Marie-Louise Coleiro Preca


Další ženou v čelé státu je Marie-Louise Coleiro Preca, prezidentka Malty.

Marie-Louise Coleiro Preca (* 7. 12. 1958) je maltskou prezidentkou, která je ve funkci od dubna 2014.

Ve svých 55 letech se stala nejmladší prezidentkou a druhou ženou, která byla zvolena za prezidentku Malty. Coleiro Preca studovala právo a humanitní studia na Maltské univerzitě. Po získání vysokoškolského titulu byla členkou v představenstvu v telekomunikační společnosti Maltacom plc a ve společnosti LAMHCO. Rovněž byla členkou Národní komise pro fiskální etiku.

V politice se angažuje Coleiro Preca od svých 16 let. Po vstupu do Labouristické strany pracovala nejprve jako asistentka generálního tajemníka strany, později jako generální tajemnice. Coleiro Preca byla jedinou ženou, která zastávala takto vysokou politickou funkci. Kromě toho byla také prezidentkou sekce žen v politických stranách nebo vydavatelkou novin Labouristické strany.

Mezi lety 1998 až 2014 působila jako poslankyně v parlamentě. V roce 2013 byla jmenována ministryní pro rodiny a sociální solidaritu. Během svého ministerského období prosadila systém, který zjednodušil přidělování důchodů, manželských příspěvků nebo dávek pro děti. Zavedla mnoho úspěšných sociálních reforem, např. zákon o ochraně dětí nebo vytvořila první centrum, které bylo určené pro oběti sexuálního násilí.

Zdroje:

Wikipedie

Government - Malta

BBC


Článek vznikl v rámci projektu "Ženy a muži v rovnováze". Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!