Obtěžující či dokonce násilné chování vůči političkám je častým, ale bohužel často nedostatečně viditelným jevem. „Šetření Meziparlamentní unie například ukázalo, že s nějakou formou násilí se setkalo více než 80 % respondentek z řad poslankyň napříč Evropou. Nedávné odchody výrazných světových političek ukazují, že i tento faktor přispívá k tomu, že politika ženy neúměrně vyčerpává,“ říká ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.
I v českých médiích se již začíná téma objevovat. Nedávno pozornost přilákala například kauza Zuzany Klusové z České pirátské strany, která se ihned po oznámení kandidatury do Evropského parlamentu dočkala vlny sexistických komentářů. Přesto informovanost na straně veřejnosti není dostatečná a je potřeba ukazovat nejen konkrétní individuální příklady, ale i širší kontext, v němž se to děje.
Fórum 50 % proto dnes spustilo hlavní část své kampaně #StopNenavisti. V jejím rámci bude postupně zveřejňovat sérii pěti videospotů, v nichž české veřejně aktivní ženy čtou nevhodné, vulgární a mnohdy i nenávistné komentáře, které jim reálně přišly. Pro ilustraci nejen podobných zkušeností, ale i popsání příčin a následků tohoto jevu pak budou na webových stránkách přibývat i rozhovory s veřejně aktivními ženami, ale i odbornicemi a odborníky na toto téma.
Kampaň odstartovala zveřejněním prvního videa dnes ve 13:00, na webových stránkách organizace jsou k přečtení rozhovory s politoložkou Lenkou Hrbkovou a primátorkou Hradce Králové Pavlínou Springerovou. Ukončena bude symbolicky v rámci kampaně „Orange the World – 16 dní aktivismu proti genderovému násilí“ pořádané UN Women, která každoročně startuje 25. listopadu, který je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách a končí 10. prosince, tedy na Mezinárodní den lidských práv.
Kontakt:
Veronika Šprincová, sprincova(@)padesatprocent.cz, 606 580 787
Projekt #StopNenavisti: Osvěta o různých formách násilí vůči veřejně aktivním ženám je podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů. Norské fondy 2014–2021