www.padesatprocent.cz › TZ: Fórum 50 % zakončilo kampaň #StopNenavisti symbolickým happeningem

TZ: Fórum 50 % zakončilo kampaň #StopNenavisti symbolickým happeningem

Nevládní organizace Fórum 50 %, která podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů ve veřejném životě, ve spolupráci s iniciativou Ženy v politice dnes u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv symbolickým happeningem ukončila kampaň #StopNenavisti. Jejím prostřednictvím organizace upozornila na problém násilného, sexistického a obtěžujícího chování vůči političkám a veřejně aktivním ženám.

Nevhodné, vulgární či dokonce násilné chování vůči političkám je častým, ale bohužel zatím nedostatečně viditelným jevem. „Česká společnost není k tématům jako je sexismus či násilí na ženách dostatečně vnímavá. Ukázalo se to i v naší kampani, kde se pod videi, v nichž české veřejně aktivní ženy čtou skutečné nenávistné zprávy, objevily kromě podpůrných komentářů i další vulgarity a výhružky,“ uvedla ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.

Celá kampaň byla dnes završena symbolickým happeningem „Perníčky s poselstvím: podpora pro veřejně aktivní ženy“ na pražské Kampě. Na druhou adventní neděli posílali lidé prostřednictvím ozdobených vánočních „perníčků“ veřejně aktivním ženám pozitivní podpůrné vzkazy a projevili tak svoji solidaritu. V prostorách Skautského institutu v Rybárně pak měli účastníci a účastnice možnost o tématu neformálně diskutovat.

Cílem happeningu bylo veřejnost motivovat k tomu, aby nezapomínala posílat ženám zprávy i v momentech, kdy s jejích počínáním souhlasí a podporují jej. Je to malé gesto, které může udělat každý den kdokoli z nás. A můžeme tím přispět i k většímu zapojování žen do veřejného života, protože sexualizované nenávistné projevy jsou jednou z bariér, které ženám ztěžují vstup do veřejného života a působení v něm. Ať již jde o političky, novinářky, akademičky, občansky aktivní ženy nebo například sportovkyně.

Kontakt:

Veronika Šprincová, sprincova(@)padesatprocent.cz, 606 580 787

Tisková zpráva ke stažení

 

Projekt #StopNenavisti: Osvěta o různých formách násilí vůči veřejně aktivním ženám je podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů. Norské fondy 2014–2021


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!