Rozbíjení skleněného stropu 100 let po udělení volebního práva
Online diskuse
"I když jsem možná první ženou v této funkci, nebudu poslední," prohlásila po svém zvolení Kamala Harris, první žena ve funkci viceprezidentky Spojených států amerických a současně první osoba odlišné barvy pleti v této pozici.
V roce 1920 získaly volební právo ženy v USA i v Československu, které tehdy patřilo mezi progresivní státy aktivně usilující o zapojení žen do politického rozhodování. O sto let později se však Česká republika umisťuje na spodních příčkách mezinárodních žebříčků porovnávajících zastoupení žen v politice.
Čím je to způsobeno? Co je potřeba udělat pro to, abychom na vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice nemuseli čekat další staletí? A jak toho dosáhnout?
O tom budou diskutovat:
- Helena Válková – vládní zmocněnkyně pro lidská práva
- Pavla Špondrová – právnička a socioložka, bývalá vedoucí agendy rovnosti žen a mužů
- Petr Bittner – filosof a publicista (Deník Referendum)
- Michal Broža – ředitel Informačního centra OSN v Praze
S úvodním příspěvkem o podpoře žen v českých politických stranách vystoupí ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová
Akci moderuje Tomáš Pavlas
Po vyplnění registračního formuláře Vám přijdou do e-mailu instrukce, jak se k události připojit. Registrovat se můžete kdykoli před akcí nebo i v jejím průběhu.
Projekt "100 let na cestě k rovnosti žen a mužů v politice" je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky.
Projekt "100 let od volebního práva žen: výzvy současnosti" podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.