www.padesatprocent.czKalendář akcí › Divadlo utlačovaných

Divadlo utlačovaných

(17.6.2023 17:00 - 20:00)
Místo: A studio Rubín, Malostranské náměstí 9, Praha 1

Divadlo utlačovaných na téma manipulace, sexismus a predátorské chování pedagogů na středních školách.

scénář a režie:

hrají:

  • Kateřina Bejčková
  • Dalibor Buš
  • Agáta Kryštůfková
  • Václav Rašilov

učinkují:

  • Pavla Špondrová (ombudsmanka FF UK)
  • Petr Polák (ombudsman DAMU)
  • Petra Jelínková (psychoterapeutka ve výcviku)
  • Veronika Šprincová a Markéta Kos Mottlová (lektorky v oblasti dominačních technik)
  • Marta Smolíková (ředitelka Otevřené společnosti)

 

Koncept Divadla utlačovaných vytvořil v 70. letech 20. století brazilský divadelní režisér Augusto Boal. Základem tohoto tvůrčího principu na pomezí umění, arteterapie, sociální práce a aktivismu je pojmenovat některý z palčivých společenských problémů a představit jej v bezpečném uměleckém rámci přesahujícím pouhý divadelní zážitek.

Kdokoliv z přítomných se může rozhodnout, zda chce přihlížet, diskutovat anebo se stát aktivním spoluhráčem a pokusit se problematickou situaci uchopit po svém. Získává možnost vyzkoušet si strategii, jak se ubránit nátlaku a manipulaci a nebo si vyzkoušet, že některé strategie nefungují a je potřeba hledat jiné, účinnější.

Nedílnou součástí jsou bezprostřední reflexe odehraných situací, stejně jako závěrečné zasazení problému do systémového rámce, na kterém se podílejí přizvaní odborníci a odbornice. Ti budou schopni pracovat jak s odehranými situacemi, tak nabídnout účinné strategie, jak se k danému problému stavět v reálném životě.

Akce je součástí projektu Postavte se manipulaci! Posilování kritického myšlení mladých žen podpořeného Active citizens fund. Realizují ji organizace Fórum 50 %, Otevřená společnost o. p. s., Muzeum Náchodska, Broumov 2028.

Projekt "Postavte se manipulaci! Rozvíjení kritického myšlení mladých žen" podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!