Ing. Karel Šídlo (KSČM)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Jsem přesvědčen, že by zastoupení žen mělo být vyšší, alespoň takové, jaké se objevuje na kandidátkách KSČM do voleb na jakékoliv úrovni. Nevyváženost vidím mimo jiné také v nižším zájmu žen o přímou účast v politice. Dle mých zkušeností ženy mají mnohem menší zájem o profesní život politika než muži.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Je to možnost, jak ovlivnit vyšší účast žen na kandidátkách a následně v politice, včetně orgánů stran. Naplnění stanovených kvót může mít výrazný vliv i na kvalitu výběru jednotlivých osobností.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Jiné řešení jsem zatím nezaznamenal. Snad existuje možnost dlouhodobé přípravy jednotlivých osobností v působnosti politických stran a volebních subjektů, které lze následně využívat pro účast v orgánech strany a politice na úrovni zastupitelské demokracie.
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.