Josef Zahradníček (KSČM)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Daná věc je velice složitá. Dle mého názoru je věcí každého politického seskupením jakou má svoji stranickou strukturu a jakou má vůči svým voličům zodpovědnost za svou činnost v politice a koho si postaví a v jakém pořadí na kandidátní listiny. (pokud není v nařízení uvedeno jinak)
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Těžko určovat kvóty, když je ve straně například 96% mužů a 4% žen. Vše by bylo kdyby bylo ve straně 50% mužů a 50% žen.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Schopnost se domluvit....
Děkujeme za rozhovor.
Komentář Fóra 50 %:
Pan poslanec vychází z velmi zkreslené představy o zastoupení žen v členských základnách politických stran. Na české politické scéně žádná ze zavedených stran nemá tak nízké zastoupení, jak naznačuje ve své odpovědi. Ve stranách jsou ženy zastoupeny od 25 % do 53 %. Právě KSČM má přitom celkové zastoupení žen v členské základně dokonce 45 %. Nejméně žen (25 %) má TOP 09 a vůbec nejvíce má KDU-ČSL (53 %), právě tuto stranu však donedávna ve Sněmovně reprezentovali pouze muži (první poslankyně se do Sněmovny dostala až jako náhradnice). Přímá úměra mezi zastoupením žen v členské základně a počtem žen na kandidátce/zvolených žen tedy nefunguje.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.