Ing. Josef Šenfeld (KSČM)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Ze statistik je zcela jasné, že zastoupení obou pohlaví by mělo být v české politice vyváženější. Ženy stále nemají rovné postavení z hlediska přijímaní do zaměstnání obecně, a to tedy platí i v případě jejich působení v politice. Stále jsou společností vnímány více jako zaopatřovatelky, je jim prioritně přisuzována především péče o rodinu a jejich snaha dosáhnout také profesních úspěchů je brána jako druhořadá. Aby se ženy mohly více do politické práce zapojit, nezáleží to samozřejmě jen na jejich snaze a odhodlání. K tomu je nutno dosáhnout změny náhledu celé společnosti na tuto problematiku. Je třeba také vytvořit pro ženy příznivější podmínky, aby snáze mohly skloubit svůj rodinný život s profesním.. Zde, myslím, máme vůči ženám ještě značný dluh …
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Kvóty jako takové na mne sice moc dobře nepůsobí, ovšem na druhou stranu, když jinak nedokážeme na kandidátkách zabezpečit poměrné zastoupení žen odpovídající skladbě ve společnosti, nemám s nimi problém. Takový kvótový kompromis, který nemusí být právě padesát na padesát, by mohl být do určité doby zaveden. Myslím do té doby, než si společnost na něj zvykne a bude schopna ho přijmout, jako něco naprosto přirozeného. Ostatně, je třeba zdůraznit, že kvóty působí oběma směry – pokud by převážila účast žen, budou kvóty chránit právě nás, muže.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Myslím, že jsem svůj názor dostatečně vyjádřil v předchozí odpovědi.
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.