Ing. Josef Hájek (ANO 2011)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Dle mého názoru je otázka směrovaná spíše na osoby ženského pohlaví. Ty by se měly vyjádřit jaké jsou z jejich pohledu překážky, které brání jejich vyšším zastoupení v politice. Z mého pohledu je hlavní příčina v tradičním pojetí rolí mužů a žen v rodině ve vazbě na domácnost a děti.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Našimi medii proběhla nedávno poměrně široká debata týkající se kvót poměrů žen a mužů na kandidátních listinách či v orgánech strany iniciovanou ČSSD v jejich stranickém referendu. Pokud se nemýlím, návrh ČSSD zněl na povinném 40% zastoupení žen. Já osobně se přikláním k názoru nestanovovat žádnou kvótu.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Dle mého názoru je to o skutečné podpoře a propagaci političek, které se vydaly na tuto ne zcela lehkou cestu. V letošních komunálních volbách jsme založili místní organizaci hnutí ANO v Orlové. Na kandidátní listině jsme měli v první desítce kandidátů 50% žen. Do zastupitelstva bylo zvoleno za hnutí ANO 8 zastupitelů, z toho 5 žen (tj. 60% zastoupení). V radě města mám 50% zastoupení žen. Za naše hnutí ANO jsme nominovali na post dvou místostarostů ženy a obě byly zastupitelstvem zvoleny. Nepotřebovali jsme na to žádná opatření či nějaké kvóty.
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.