PHDr. Ing. Jiří Valenta (KSČM)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
V tomto ohledu se domnívám, že by podíl žen na řízení věcí veřejných by mohl, nikoliv ale zákonitě musel, být vyšší. Uvedenou disproporci spatřuji v nechuti mnohých žen podstupovat často nepříjemné konflikty a spory v politice, bohužel vedoucí často až k osobním útokům, neoprávněnému osočování, urážkám apod. V soukromé sféře vidím tento problém zejména v rovině zbytečné předpojatosti a tendenčnosti majitelů firem a společností, přestože četné výjimky svědčí často o opaku.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
S tímto kontraproduktivním krokem nesouhlasím. Zavedení kvót na kandidátních listinách povede v tomto ohledu k nesmyslné pozitivní diskriminaci vedoucí až ke zbytečnému zesměšňování žen a snižování jejich reálných schopností a možností. Naproti tomu, musí být posíleny takové mechanismy, aby výběr vhodných kandidátů na kandidátní listiny, event. do orgánů strany, byl zabezpečen skutečně objektivním způsobem a formou.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Řešením této situace by mohlo být zabezpečení zcela rovného přístupu a kritérií k výběru do funkcí či na kandidátní listiny, a to bez ohledu na pohlaví. Jiná smysluplná cesta podle mého názoru neexistuje.
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.