www.padesatprocent.cz › Co si myslí poslanci a poslankyně o ženách v politice? Jiří Koskuba

Co si myslí poslanci a poslankyně o ženách v politice? Jiří Koskuba


MUDr. Jiří Koskuba, poslanec ČSSD, je přesvědčen, že kvóty jsou nesmyslné a jakákoli opatření na podporu vyváženého zastoupení nejsou potřebná.

MUDr. Jiří Koskuba (ČSSD)

Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?

Svědčí to pro větší inteligenci a menší naivitu dam. Prostředí české politiky, zvláště poté, co jsem jej mohl osobně poznat, přináší totiž jenom rozčarování. Ono se totiž rozhoduje někde úplně jinde. Jak vidno, dámy to moc dobře vědí. Vždyť kandidovat jim vskutku nikdo nebrání. Smekám před jejich nadhledem. I tím, že se ve většině raději věnují vskutku důležitějším věcem, než věčnému vysedávání na schůzích, konferencích, sjezdech.

Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?

I s ohledem na předchozí odpověď je považuji za naprosto nesmyslné a dehonestující. Jsem upřímně zvědav, kam až s tzv. kvótami půjdeme. Kupř. v mé civilní profesi, v nemocnici, je zoufale nenaplňujeme u mužů. Nu a havířina je bezpochyby zase zcela opačný pól. Připadá Vám toto přirovnání šílené? Nedivím se. Jenže až tam to vše jednou může dojít.

Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?

Bez ohledu na mé jisté zklamání ze současné situace demokracie u nás vskutku je. Kandidovat může takřka každý občan ČR starší 18ti let. Stejně jako vstoupit do politické strany nebo údajného hnutí. Pak, ve vší úctě, žádná další řešení nejsou potřebná.

Děkujeme za rozhovor.

Komentář Fóra 50 %:

Pan poslanec argumentuje klasicky ve stylu "kvótami na ženy to začíná, kde to skončí?". Naštěstí kvóty nejsou novým českým výmyslem, v řadě zemí již fungují, můžeme se proto podívat, zda jsou tyto obavy oprávněné nebo ne. A můžeme tak pana poslance uklidnit, po zavedení kvót nikde nezačali zavádět ani kvóty na hornice, ani popelářky. V politice se totiž, na rozdíl od hornictví či svozu odpadu, rozhoduje o věcech, které mají vliv na celou společnost. Ženy chtějí spolurozhodovat o své budoucnosti a protože se dosud nikde nepodařilo dosáhnout odpovídajícího zastoupení jinou cestou, přistupuje se k zavádění kvót. Kromě toho na rozdíl od manuálně náročných profesí politika nevyžaduje zvláštní fyzické předpoklady, mohou se jí proto stejnou měrou věnovat jak muži, tak ženy. Ty však stále naráží na řadu více i méně viditelných bariér, které muži řešit nemusí.

Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!