Jaroslav Foldyna ČSSD)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Především je to v tom, že obecně veřejnost se málo angažuje v politických stranách, a tedy v politice. Veřejnost jsou i ženy. V naší organizaci v Děčíně je pouze necelých 30 % žen. Ne všechny mají ambice býti političkami a ne všechny k tomu mají předpoklady. Tedy problém je samotná účast žen v obecné politické rovině. Toto nevyřeší ani kvóty.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Považuji to za nesmysl. Kritériem by měly být a jsou schopnosti.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Osobně preferuji maximální účast žen na kandidátkách. Problém je v jejich obecném nedostatku mezi členkami politických stran a opakuji, ne každá žena chce být na kandidátce a ne každá má předpoklady na té kandidátce být. Celá česká politická scéna trpí tím, že česká veřejnost ignoruje účast v politických stranách a v polickém životě. To výrazně poškozuje kvalitu politiky v ČR.
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.