Mgr. Jana Pastuchová
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Žen by mohlo být v politice určitě více, a to hned z několika důvodů. Mají větší smysl pro sociální cítění, rodinu, kulturu, zdraví, „obyčejné“ starosti občanů ČR. Nechovají se zpravidla agresivně a snadněji nachází kompromisy. Myslím si, že tak udržují politickou kulturu, kterou někteří kolegové svým chováním a slovníkem bohužel často narušují. Příčinu spatřuji zejména v tom, že je v ČR stále poměrně těžké sladit rodinný a pracovní život, a tak ženy nemíří tak vysoko. Často je to ale pouze otázkou volby žen, ambicí, priorit, a ty moc ovlivnit nelze.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Kvóty na cokoliv mě osobně trochu děsí. Při výběrů kandidátů by mělo rozhodovat to, co daný člověk umí, jaké má zkušenosti a co může nabídnout.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Podle mého názoru by pomohla osvěta. Více ukazovat ženám jiné ženy, které do politiky šly a zvládají to. Motivovat je tím, že mohou pro společnost něco udělat, něco, co může pozitivně ovlivnit každodenní život milionů lidí. Sama ale vím, jak moc to je časově náročné, stresující a občas i demotivující. Kdyby moje dcera nebyla už dospělá a musela bych se o ni starat, dělat politiku na vrcholové úrovni by bylo hodně těžké. Je tedy vždy nutné zvážit všechna pro a proti. Ženy jsou v tomto možná důslednější a méně ochotné riskovat.
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.