www.padesatprocent.cz › Co si myslí poslanci a poslankyně o ženách v politice? Helena Langšádlová

Co si myslí poslanci a poslankyně o ženách v politice? Helena Langšádlová


Poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová vidí příčinu nízkého zastoupení žen ve vrcholové politice v mimořádné časové náročnosti této profese.

Mgr. Helena Langšádlová (TOP 09)

Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?

Za více jak 25 let zkušeností ve veřejném životě mohu říci, že za hlavní příčinu nižšího zastoupení žen na nejvyšších pozicích vidím to, že tato činnost je mimořádně časově náročná. Mnoho žen není ochotno trávit večery a víkendy na úkor rodinného života politikou.


Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?

Považuji je za nástroj sociálního inženýrství, který je vůči ženám mimořádně dehonestující.

Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?

Jedinou cestou je aktivita samotných žen, jejich vstup do politických stran a povzbuzování jednotlivých žen, aby se nebály kandidovat na všech úrovních.

Děkujeme za rozhovor.

Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání