Doc.MUDr. Milada Emmerová CSc (ČSSD)
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
V této souvislosti uvádím několik příčin, proč je málo žen v politice : Žena se může v politice angažovat jen v případě, že už nemá takřka žádné povinnosti k rodině, že nezanedbává domácnost, že tím netrpí výkon v jejím povolání apod. Zachování těchto podmínek přichází v úvahu u ženy mezi 40 – 50 lety…a nesmí mít doma náročného manžela na zajišťování všech jeho potřeb, aby byl volný pro bezstarostný výkon v pracovní činnosti anebo v politice, či dokonce v obojím. Aby se mohl zúčastňovat i neoficiálních setkání s kolegy např.“u piva“, a to v kterékoliv jeho životní etapě. Je pravdou, že právě u posledně zmíněné okolnosti jde často o řešení zásadních problémů : nazývám to „tajnými dohodami před tajnými volbami“…Na takové sedánky si ženy nepotrpí a ani u nich nejsou žádoucí…
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Stanovení kvót je sice hezká věc, ale jde o to, na kterém místě kandidátky do voleb je žena umístěna. Doporučovala bych dodatek : minimálně dvě ženy na volitelných místech či v první desítce…Já osobně jsem byla v r.1994 poprvé umístěna na kandidátce (k naplnění počt), a to asi na 23.místo. A vida : díky preferenčním hlasům jsem se ocitla na místě pátém a tím jsem byla hned zvolena do městského zastupitelstva.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Ať už platí to či ono, neměli by muži zapomínat na slušnost v mezilidských vztazích a na politickou kulturu. Nedělám si však iluze o rychlém nástupu takovéto změny….spíše naopak !
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.