prof. MUDr. Eva Syková, DrSc. FMCA
Jaký je Váš názor na současné zastoupení žen a mužů v české politice (v průměru 20 % žen, 80 % mužů)? V čem spatřujete příčiny nevyváženého zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích?
Příčin velkého rozdílu v zastoupení žen a mužů v české politice je několik. V české společnosti například stále přetrvává stereotypní přesvědčení, že ženy o politiku nemají zájem. Z průzkumů ale vyplývá, že to není pravda. Dokazuje to také rostoucí angažovanost žen na komunální úrovni a v neziskovém sektoru. Velký nepoměr participace žen a mužů se týká zejména politiky na vládní a parlamentní úrovni. Podstatný vliv na tento nepoměr mají zažité mocenské mechanismy uvnitř politických stran a byrokratických struktur státu i soukromých firem.
Jaký je Váš názor na zavádění kvót stanovujících, že jednoho pohlaví nesmí být na kandidátních listinách či v orgánech strany zastoupeno méně než ve stanoveném poměru?
Kvóty považuji za účinný způsob, jak dosáhnout rovnoměrnějšího podílu žen na rozhodování. Jejich zavedení umožní ženám vymanit se z pozice umělé menšiny, což by jinak bylo téměř nemožné. Prospěch z nich budou mít i muži, protože zásluhou kvót se mezi nimi zvýší konkurence. Ti, kteří se pro rozhodovací pozice tolik nehodí, se budou moci věnovat něčemu užitečnějšímu. Moc rozhodovat postupně přestane být znakem mužské identity. Schopným mužům se tak uvolní prostor pro spolupráci se schopnými ženami. Ženy obohatí rozhodovací procesy o svou specifickou zkušenost a zaslouží se tak o jejich zkvalitnění. Tyto změny přinesou velký pokrok celé společnosti. Nejen v politice, ale i ekonomice. Jen to, že firmy začnou brát větší ohled na požadavky žen, které fakticky tvoří většinu jejich potenciální klientely, nepochybně bude mít pozitivní ekonomický efekt.
Pokud nepodporujete genderové kvóty, jaké jsou podle Vás jiné cesty, jak zastoupení že n a mužů v politice vyrovnat? Navrhoval/a byste nějaká opatření?
Zavedení kvót podporuji. Kromě toho je ale samozřejmě třeba aktivně podporovat zapojení žen do veřejného dění. Je to společný úkol pro vzdělávací systém, akademickou obec, neziskový sektor, sdělovací prostředky, politické strany, ale i soukromé firmy, zejména ty větší. Všechna tato prostředí spoluvytvářejí veřejný prostor a rozhodují o jeho charakteru.
Děkujeme za rozhovor.
Rozhovor vznikl v rámci projektu Ženy a muži v rovnováze. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.