Historie unikátní univerzity z Nového světa (v rámci „Úvodu do kostarických studií“ 1/4)
MÍSTO KONÁNÍ: knihovna Gender Studies
DATUM: 11. října 2011 (úterý) v 18hod.
Universidad Estatal a Distancia vznikla v Kostarice v roce 1977 jako čtvrtá státní vysokoškolská instituce a dalo by se říct „VŠ poslední instance“, aby umožnila i těm nejvyloučenějším skupinám společnosti získat vysokoškolské vzdělání a s ním i lepší životní vyhlídky a uplatnění. Tedy i matkám na mateřské dovolené, chudším vrstvám populace zaměstnaným až 6 dní v týdnu (dnes dokonce i vězňům).
Založení univerzity bylo ve své době jedním z milníků zajímavého státotvorného procesu (1821-), kdy stát je především „educador".
UNED má za sebou 34 let existence a jako distanční univerzita zákonitě žije a roste symbioticky s vývojem moderních informačních technologií.
Analýzou filosofie zakladatelů a zakladatelek univerzity, pedagogického zaměření, jejího institucionálního provozu, skladby nabízených oborů a tvorby osnov, zastoupení žen/mužů (včetně srovnání osnov vybraného pedagogického oboru s českým protějškem) se pokusím ukázat, do jaké míry lze říct, že provoz a obsah školy odráží principy rovných příležitostí pro ženy a muže a do jaké míry – nejen díky tzv. třetímu univerzitnímu pilíři (Acción social: bezprostřední transfer a aplikace znalostí pro potřeby lokální komunity) - tato instituce nabízí celé společnosti řekněme zralé plody „dividendy" interiorizovaného feminismu a solidarity...
V těchto měsících probíhá na univerzitě tzv. Evaluační kongres, který každých pět let velmi důkladně hodnotí, přehodnocuje a inovuje institucionální ustrojení této v mnoha ohledech výjimečné univerzity.
Kostarika zdá se být na krok od univerzitní participativní demokracie.
Neubráníme se ani srovnání kostarické a české vzdělávací soustavy.
Pokračování minicyklu „Úvod do kostarických studií“ Otevřené univerzity Fóra 50 %:
2. Kostarická vzdělávací soustava – historie, vývoj a současnost; specifika (listopad)
3. Politický systém Kostariky – např. srovnání české a kostarické ústavy, volební systém, autonomní instituce… (prosinec)
4. Občané, občanská společnost a feministické hnutí (leden)
Miluš Kotišová
Překladatelka, publicistka, lektorka cizích jazyků. V poslední době se spíš zabývá designem „courseware“ – tj. výukových prostředí, metodik, nástrojů a materiálů (např. Czech language online.eu, zjednodušená četba pro cizince učící se česky), agilním R&D pro malé a střední firmy a NNO (v šesti jazycích) a poradenstvím v oblasti strategického řízení znalostí a sebeřízení v organizaci (mezi HR a business intelligence). Podporuje hnutí Svoboda v práci. Aktuálně hledá spolupracovnice a spolupracovníky pro uvažovaný projekt ve prospěch romské komunity, který by do českého prostředí přenesl, zadaptoval, rozšířil a dále rozvinul Freirovu metodologii alfabetizace (ovšem se zaměřením na PC, programování, češtinu, cizí jazyk aj.). Mám dojem, že naposledy byl jeho přístup úspěšně využit v masovém měřítku právě jen v Kostarice :-) v 70. letech.
723 038 301