Nová stínová vláda ČSSD: opět žádné překvapení

Minulý týden představila ČSSD svoji novou stínovou vládu. Jsou v ní tři ženy – ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová, odborná mluvčí pro vědu a výzkum, Alena Gajdůšková a odborná mluvčí pro boj s korupcí Marie Benešová.

Téměř po roce fungování stínové vlády ČSSD byla minulý týden představena její aktualizovaná sestava. Na pozici ministryně zůstala jediná žena, což je na stranu, která dlouhodobě programově prosazuje vyšší zastoupení žen v rozhodovacích procesech, žalostně málo. Na pozici odborných mluvčích zůstala Alena Gajdůšková a novou mluvčí pro boj s korupcí se stala současná místopředsedkyně strany Marie Benešová. Tři ženy jsou málo i na ostrou kritiku, která od předsedy strany Bohuslava Sobotky zazněla po sestavení čistě mužské Nečasovy vlády.

Jak jsme upozorňovali již při oznámení složení stínové vlády ČSSD loni v létě, není tento stav překvapivý. Sociální demokracie měla dlouhou dobu problém s obsazením postu kvótou určené místopředsedkyně, který se jí podařil vyřešit až letos zvolením Marie Benešové, jediné ženy ve vedení strany. Strana má dlouhodobě problém také s fungováním své organizace Sociálnědemokratických žen, nízkým počtem žen na kandidátních listinách a stabilně klesajícím počtem poslankyň. V neposlední řadě se není schopná domluvit na nominaci výrazných a uznávaných osobností (což se však týká i stran současné vládní koalice), které jsou sice nominovány na pozice odborných mluvčích, nikoli však (až na výjimky.) na posty stínových ministrů a ministryň.

Pokud bude sestavování příští vlády v rukou ČSSD, dočkáme se jmenování alespoň jediné ženy, nebo tomu bude podobně jako v případě současné vlády Petra Nečase?


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen