Nadějná politička Lenka Dušková

Lenka Dušková
zastupitelka Prahy 1

Od roku 2006 je členkou Zastupitelstva Prahy 1 a předsedkyní Komise pro parky, zeleň a čistotu a je členkou Republikové Rady Strany Zelených.

Rozhovor nám Lenka Alžběta Dušková poskytla v rámci Soutěže o nadějnou političku do 35 let za rok 2008

1.Jak jste se k politice dostala?
Vždy jsem o ni mela zajem, ale rozhodující byl vstup do Strany Zelených.

2.Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
Od roku 2006 jsem členkou Zastupitelstva Prahy 1 a předsedkyní Komise pro parky, zeleň a čistotu tamtéž. Vedle toho jsem také Koordinátorkou Česko-německého Fóra mládeže a účastním se tak aktivně i dialogu mladých Čechů a Němců. V rámci stranického života jsem členkou Republikové Rady Strany Zelených, tzv. nejvyššího orgánu mezi sjezdy, tzn. orgánu schopného ovlivňovat i aktuální programové směřování strany.

3.Co Vás na politické práci baví?
Nalézat řešení, spojovat lidi a názory. Řešit zdánlivě neřešitelné spory mezi zájmem individuálním a veřejným, hledat kompromis, hledat východisko.

4.Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
Jako členka Zastupitelstva Prahy 1 jsem v opozici a moje návrhy jsou zpravidla právě proto odmítány. Přesto jsem s kolegy dosáhla např. zveřejnění auditu Městské části Prahy 1. Tento audit ukázal velké rozpory v účetnictví a zřejmé korupční vztahy. Snažím se bránit nesmyslné a nekoncepční výstavbě drahých podzemních garáží a cením si i faktu, že je mým úspěchem, že garáže pod Nemocnicí Na Františku (když už je tato investice nutná) nebudou mít průduch umístěn směrem na dětské hřiště. Úspěchy na poli praktického života zažívám v Komisi pro parky, zeleň a čistotu Prahy 1. Jako předsedkyně Komise jsem pomohla zabránit nesmyslnému zprůchodnění Vojanových sadů (dnes spíše klidného parku) a jejich propojení v tzv. Promenádu 2000. Podporuji rekultivaci Hřiště v Haštalské čtvrti.

5.Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?
Podle programu a tzv "srdcem".

6.Máte nějaký svůj politický sen?
Ano. V tom mém snu je jako obecně uznávaná pravda akceptován fakt, že zemské zdroje jsou omezené a vzduch, země a voda jsou zde pro všechny. A proto je v tomto mém snu nepředstavitelné, aby je někdo svévolně poškozoval či nadužíval. V tom mém snu jsou sice rozbroje a lidské chyby, ale nad nimi převažuje chuť, síla a výdrž je překonat a vyřešit.

7.Máte nějaký svůj politický vzor?
Mahátmá Gandhí

8.Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?
Žen je v české politice málo. Ženy by se měli od dětského věku povzbuzovat k odpovědnosti a chuti převzít odpovědnost za veřejné dění.

9.Co je podle Vás politika?
Politika je chuť poměřit vlastní ideál s ideálem těch druhých a z této konfrontace vyjít ruku v ruce s řešením, které pokud možno neoslabí ani ty, kteří u tohoto měření sil nebyli. Až teprve zde je povoleno říci: "Politika je umění možného" a dodat: " Za předpokladu, že se nevzdávám a učiním vše pro to, aby zítra bylo možné ještě víc."


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!