Nadějná politička Barbora Vojtová

Barbora Vojtová
Členka krajské komise pro životní prostředí Karlovarského kraje.
V roce 1994 byla zvolena do městského zastupitelstva v Ostrově, kde působila 8 let. Poté začala pracovat v krajské komisi.
Členka KSČM

1.Jak jste se k politice dostala?

Vždy jsem se chtěla stát členkou komunistické strany a tak jsem v 18 letech navštívila okresní výbor KSČM v Karlových Varech se žádostí o přihlášku. Poté jsem se začala angažovat také v Komunistickém svazu mládeže a do skutečné politiky mne přivedl tehdejší místopředseda OV KSČM Josef Murčo, který mi nabídl kandidaturu do ústředního výboru strany, kterou jsem také přijala. Takže jsem se v 19 letech stala nejmladší členkou tohoto orgánu. V roce 1994 jsem byla zvolena do městského zastupitelstva v Ostrově, kde jsem působila 8 let, než jsem se přestěhovala do Vojkovic.

2.Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Nyní jsem členkou krajské komise pro životní prostředí, kde nyní působím už 8 let. V politice jsem vlastně, na různých úrovních, už od svých 19 let, takže celkem 15 let.

3.Co Vás na politické práci baví?

Baví mne, když se podaří nějaká dobrá věc, na jejíž řešení lidé již dlouho poukazovali, nebo když za mnou přijdou a požádají o pomoc.

4.Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Politická práce je vlastně vždy týmová a nedá se říci, že by nějaký úspěch byl úspěchem pouze jednoho člověka. Vždy na řešeních spolupracují nejen politici, ale i úředníci a nejoptimálnější je, když se do rozhodování zapojí také občané. Já vždy působila jako opoziční politik, takže za úspěch lze považovat např. to, když se nepodaří zrušit mateřskou školku (i když dnes už se neruší, protože dětí přibývá), ale v době mého působení v ostrovském zastupitelstvu se školy rušily jako na drátku. O mé práci a ohlasu mezi lidmi snad svědčí i to, že v prvních volbách do krajského zastupitelstva, kam kandidovali také někteří ostrovští zastupitelé, jsem získala více preferenčních hlasů, než tehdejší ostrovský starosta.

5.Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Do komunistické strany jsem chtěla vstoupit již v dětství, vždy jsem byla sociálně orientovaná a chtěla jsem lidem pomáhat. Moc mne mrzí, že stále jsou na světě místa, kde lidé hladovějí a nemají nárok ani na základní zdravotní péči.

6.Máte nějaký svůj politický sen?

Chtěla bych se dostat do krajského zastupitelstva. Vyšší ambice nemám, nyní čekám miminko a chtěla bych se mu co nejlépe věnovat.

7.Máte nějaký svůj politický vzor?

Kromě již zmíněného Josefa Murči, nyní předsedy okresního výboru KSČM a zastupitele krajského i městského v Karlových Varech, jsem obdivovala bývalého poslance Zdeňka Klanicu a jsou mi velmi blízké i názory poslance Václava Exnera.

8.Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Já osobně nejsem zastáncem nějakých kvót, protože si nemyslím, že by byly ženy při kandidaturách diskriminovány. Alespoň u nás tomu tak není. Pokud mají opravdový zájem, tak je s nimi počítáno. Vždyť např. v městském zastupitelstvu v Karlových Varech jsou nyní za KSČM 3 muži a 2 ženy. A v minulém volebním období to byly 4 ženy a 2 muži. Každopádně by ale bylo vhodné pro ženy vytvářet stále lepší podmínky, aby se dala skloubit profesní (nejen politická) kariéra a péče o rodinu a děti.

9.Co je podle Vás politika?

Měla by to být péče o lidi. Starost o jejich životní podmínky. A nejlépe je, když se mohou občané ke všem rozhodnutím, které se jich týkají, také vyjádřit a navrhnout sami nějaké řešení. Bez spolupráci s lidmi to není politika, ale arogance moci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!