Nadějná politička 2013: Vladislava Hujová


Vladislava Hujová je členkou TOP09 a působí jako starostka městské části Praha 3.

Ing. Vladislava Hujová

starostka městské části Praha 3, TOP09

Jak jste se k politice dostala?

Jako předsedkyně občanských sdružení Čistá města, které se zabývá ekologickou problematikou a Osvěta, jenž se věnuje zdravotnické osvětové činnosti jsem se několik let angažovala v rámci občanských iniciativ i když bez politické angažovanosti. Byla jsem vždy pravicový volič, avšak až vznik a program TOP 09 mě oslovil natolik, že jsem hned v roce 2009 vstoupila do této politické strany. Před tímto datem jsem nebyla nikdy členkou žádné politické strany.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

V listopadu 2010 jsem byla zastupitelstvem MČ Praha 3 zvolena starostkou.

Co Vás na politické práci baví?

Komunikovat a setkávat se s lidmi, mít možnost prosazovat své postoje v názorových střetech, ale když je to potřeba i mírnit spory. Jako starostka se mohu spolupodílet na vytváření budoucí podoby městské části Praha 3, kde žiji již 31 let.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

V roce 2011 jsem jako starostka vyhlásila boj proti hazardu v Praze 3, která do té doby byla doslova zaplavena desítkami blikajících heren s výherními automaty. Ze 145 provozoven s hazardem zůstalo od letošního roku jen 70 heren s videoloterijními terminály, které povoluje ministerstvo financí. Po nedávném rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil dvouleté přechodné období pro jejich fungování, budou z ulic Žižkova a Vinohrad mizet tyto provozovny ještě před koncem roku 2014. V Praze 3 by mělo zůstat od roku 2015 jen sedm kasin, které budou muset dodržovat přísný kodex chování.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

V Praze 3, která má po dvaceti letech koaliční vládu bez účasti ODS, bych chtěla nastavit transparentní mechanismy fungování na radnici tak, aby veškeré rozhodovací procesy byly pro lidi zcela průhledné. Obyvatelé Prahy 3 by měli mít možnost získat například úplné znění všech usnesení rady na radničním webu či se o důležitých rozhodnutích dočíst v Radničních novinách.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Důležité pro mě bylo, že TOP 09 je klasickou pravicovou politickou stranou s jasnými pravidly a názory, které nelákají voliče na populistické sliby.

Máte nějaký svůj politický sen?

Být pro lidi z Prahy 3 prospěšnou starostkou a nadále se držet kréda, že činy hovoří více, než plané řeči.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Každý člověk je originál a i já se jím snažím v politice být.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Ve vrcholové politice je málo žen, ženy nejsou v prosazování svých názorů tak razantní jako muži a muži je často neberou vážně. V komunální politice je to o něco lepší, protože komunální politika je ženám bližší, vychází více z běžného života, kde jsou ženy zvyklé operativně řešit každodenní problémy, které život přináší. Myslím si také, že ženy se o politiku zajímají v menší míře než muži, a je to škoda. Řešení by podle mého názoru mělo vycházet už od výchovy v rodinách a ve škole, aby se dětem už od malička vštěpovalo, že nejsou nějaké vysloveně mužské či ženské profese.

Co je podle Vás politika?

Souboj idejí a názorů, který by měl vést k té nejlepší správě města či státu.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!