Nadějná politička 2013: Petra Quittová


O ocenění Nadějná politička 2013 usiluje i Petra Quittová, místostarostka městské části Brno - Černovice.

Petra Quittová

1. místostarostka MČ Brno Černovice, Věci veřejné

Jak jste se k politice dostala?

V roce 1993 jsem nastoupila na Úřad městské části Brno Černovice jako sekretářka starosty. Od roku 1996 jsem začala dálkově studovat VŠ obor veřejná správa a ekonomika. Již v tomto období nejprve jako nezávislá jsem se začala zajímat o veřejnou správu, její organizaci, principy a protože si myslím, že jsem typ člověka, který se snaží každému pomoci, poradit viděla jsem jedinou možnost jak to dělat na 100% , že jedinou šancí je dostat se na radnici, kde má člověk větší možnosti než jen z pohledu tzv."obyčejného člověka". Praxe je to, co Vám nejvíce dá.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Pracuji na úrovni komunální politiky. Od roku 1998 kandiduji za nezávislé a teprve v roce 2009 jsem vstoupila do politické strany Věci veřejné. V roce 2010 jsem byla na 5. místě kandidátky VV do Parlamentních voleb, na podzim roku 2010 lídrem za VV v komunálních volbách v Brně (post primátorky) a jako lídr v Městské části Brno Černovice (post starostky). V roce 2012 jsem kandidovala na druhém místě za Věci veřejné v krajských volbách v Jihomoravském kraji.

Co Vás na politické práci baví?

Je to především práce s lidmi, vidět, že člověk má možnost jim pomoci, vyslechnout je. Baví mě i organizace a zajišťování veškerých záležitostí.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Nejsem typ člověka co se umí chválit. Ale nejvíce Vás potěší, když za Vámi chodí lidé a říkají, Vy jste dobrá a hodná. Vy jediná jste nás přijala, vy máte snahu nám pomoci. Vy jste nám po několika letech vyřešila problém s tím či oním. Co je největší úspěch se asi nedá nějak popsat. Je toho více, ale pravděpodobně bytové záležitosti, uspokojení žadatelů, pomoc sportovním oddílům na činnosti (podpora financí), pomoc najít prostory pro zahájení činnosti rodinného centra Rolnička se schválením symbolického nájemného.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Rozhodně pokračovat v započaté práci v roli místostarostky na MČ Brno Černovice. Domnívám se, že komunální politika je o lidech a ne jen o politikaření. Cílem je také být zastupitelkou města Brna.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Byl to rozhodně program, snaha něco změnit. Situace se sice vyvíjela trochu jinak, ale já přesto nikam nepřešla ani neodešla, protože nejsem typ člověka, kam vítr tam plášť. Naše politická strana musí tzv. zakořenit na komunální úrovni a pak by se měla vyvíjet a rozvíjet dál.

Máte nějaký svůj politický sen?

Asi nemám, ale bylo by hezké kdyby politici svá rozhodování dělali podle selského rozumu, a ne podle toho, že to co navrhl koaliční partner je výborné a to co opoziční je vše špatné. Je smutné, že na centrální úrovni jsou to stálé potyčky mezi opozicí a koalicí. Takže rozum do hrsti!

Máte nějaký svůj politický vzor?

Žádný politický vzor nemám, ale líbí se mi, že když se někdo dovede ozvat s jiným názorem, i když všichni s něčím souhlasí a on je to černou vránou.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Není to moc dobré. Je velmi obtížné skloubit rodinný a pracovní život političky. Buď jsou tam ženy již v pokročilejším věku, nebo bezdětné anebo i maminky, které však musí mít své zázemí. Kvóty nic nevyřeší, protože pokud ženy nebudou chtít sami, tak žádné % nic nevyřeší. Ženský prvek je velmi důležitý na každé úrovni. Tak jen popřát ženám hodně síly do boje s muži. 

Co je podle Vás politika?

Politika je možnost ovlivnit a rozhodovat o věcech, které by měli být přínosem pro všechny. Politika je neustálý boj, bitva naučit se konsensu, vyslechnout vše, co člověk ani slyšet nechce. Politika je také moc ovlivňovat jiné.

Děkujeme za spolupráci!


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen