Nadějná politička 2013: Inka Urbanová


Nadějnou političkou se chce stát i zastupitelka obce Smržovka, Inka Urbanová.

Inka Urbanová

zastupitelka, Smržovka

Jak jste se k politice dostala?

Tak nějak přirozeně, bavilo pořádat a organizovat různé akce ve městě - pro děti, důchodce, rodiny, psát do místních novin, pracovala jsem v kulturním středisku. Mám ráda svoje rodné město, manželovy i moje rodiny tady žijí i skoro 300 let. I moji předkové a příbuzní často pracovali a pracují v zastupitelstvech u nás ve městě i v okolních obcích. Asi to je nějaký gen, který nás nutí se podílet na veřejném dění, vedle toho nás zajímá i historie našeho kraje.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete? 

V zastupitelstvu města od roku 1994, určitou dobu i jako radní.

Co Vás na politické práci baví?

Baví mě práce pro lidi, pro svoje město.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Na malém městě snad ani nejde tolik o politiku, v komunálních volbách lidi většinou křížkují konkrétní lidi z různých stran, samozřejmě stranické týmy, které kandidují mají výhodu, nemusí shánět peníze a ani hlasy, mají to jednodušší. o to víc si vážím toho, že už skoro dvacet let mám důvěru svých spoluobčanů Blízké jsou mi konkrétní počiny, organizuju úklidy města, deset let se podílím na tvorbě Muzea místní historie a na vydávání materiálů o historii města, spoluvytvářím Smržovský zpravodaj, snažím se nadále spolupořádat akce pro děti i dospělé.Navštěvuji starší spoluoobčany, pokud to jde, sháním peníze na opravu místního barokního kostela. Chci být mezi lidmi, především těmi staršími, protože to dnes nemají jednoduché, myslím, že je důležité, aby se lidé scházeli a víc spolu mluvili, sanžím se k tomu přispět.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Sice mi táhne na padesát, ale nedá mi, abych jen seděla, nebo někde na rohu řešila, že je něco špatně, raději pro věc něco udělám. Jsem prostě organizátorka. Dokud nebudu zničená z lidské závisti a malosti, chtěla bych dál působit v zastupitelstvu.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Nejsem v žádné politické straně, jsem ale pravicově orientovaný člověk se sociálním cítěním, kandiduju za sdružení nezávislých občanů, kteří si musí posbírat potřebný počet hlasů.

Máte nějaký svůj politický sen?

Spíš utopii, která se neslučuje s lidskou povahou - že budou v politice pracovat jen skromní a slušní lidé, kteří budou chtít udělat dobro pro druhé a ne jen pro svou kapsu.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Politický vzor nemám, mám ráda pracovité a slušné lidi bez postranních úmyslů, ale jak je poznat? Nejsem ani žádná feministka, ale klasický rodinný typ.Ráda si přečtu sociologické nazory paní Jiřiny Šiklové.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Malokterá žena obětuje rodinu politické kariéře, málokterá dostane i podporu doma, dá se to i pochopit. Na komunální úrovni pracuje, alespoň podle našeho města, dostatek žen. Dokud pracují a pomáhají vytvářet příznivý obraz města, kolegové ve vedení se rádi pochlubí, pokud ale chtějí i nějaké postavení, v tu chvíli jsou pro mužské protějšky jenom slepice, které se cpou někam, kde o ně muži nestojí. V politice si dovedu představit i to, že pánové po jednání prostě zajdou na pivo, chlapsky vše proberou, dohodnou různé kšeftíky, ženy k tomu nepotřebují. Žena politička pospíchá domů, pokud nemá partnera podpantofláka, těžko si představit, že by pak s kolegy obrážela noční podniky. Když pak muži zažijí spolu i takovéto akce mimo zasedací síň, díky alkoholu třeba na sebe něco odhalí, což je nebezpečné, každý je pak někomu něčím zavázán a už to jede. Jak toto řešit? Je to dlouhodobá záležitost, jestli se něco změní, bude to trvat nejméně deset let, než pomalu zestárnou muži, kteřítoho třeba ani moc neuměli, své podnikání si nezaložili a počátkem 90.let vstoupili do politiky, kde se zuby nehty drží, protože co taky jiného? Jsou zároveň odtažití od běžného života, protože nikdy nemuseli prožívat každodenní stres, jestli přežijete, vše zvládnete, budete mít výplaty na zaměstnance, atd.

Co je podle Vás politika?

Politika je věc důležitá, horší je, že do vyšších pater se většinou dostávají lidé, kteří často léčí své mindráky a hýčkají svoji nadměrnou ješitnost, pocit neomylnosti a neoudnosti.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen