Nadějná politička 2013: Barbora Floriánová


Dnes se Vám představí zastupitelka na Praze 8 - Dolních Chabrech, Barbora Floriánová.

Barbora Floriánová

zastupitelka Praha 8 - Dolní Chabry, nezávislá





Jak jste se k politice dostala?

Co se týká mé současné pozice v zastupitelstvu, byla jsem oslovena před volbami několika místními sdruženími, jestli bych nechtěla kandidovat za jejich stranu. Ale zajímám se o politiku a veřejné dění celý svůj dospělý život, takže je těžké jednoznačně říct, jak jsem se k politice dostala - studovala jsem na VSE veřejné finance, na FSV sociální a veřejnou politiku, založila jsem občanské sdružení, provozuji dětské centrum, angažuji se v posledních letech v různých projektech, pravidelně přispívám do novin. Všichni občané v demokratické zemi jsou přece svým způsobem součástí politiky, záleží na míře angažovanosti, kterou tomu věnují.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

V současné době jsem v místním zastupitelstvu Praha – Dolní Chabry, od roku 2010. V roce 2011 jsem iniciovala založení občanského sdružení Floriánek, kde jsem předsedou.

Co Vás na politické práci baví?

Baví mě jako celek. Baví mě hledat cesty. Zjišťovat, jak se na problém dívají jiní a hledat řešení, optimalizovat... Zajímá mě šíře spektra, které veřejná a sociální politika otevírá, naproti tomu stojí samozřejmě omezené prostředky a limity, které je třeba zhodnotit a zvážit do budoucnosti. Je to jako složitá logická skládačka - vyžaduje soustředěnost, důslednost, určitou dávku vytrvalosti, plus ještě notnou porci taktu a diplomacie. V kontrolním výboru, tak v přestupkové a grantové komisi, kde momentálně pracuji, se snažím také nastolit principy, které práci usnadní nám i dalším členům - vytvořit právě třeba takový funkční systém mě baví.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Těší mě, že si mi právě daří dotáhnout většinu mých před volebních projektů v rámci obce, je pro mě velmi důležité, že cítím respekt svých kolegů na jednáních, že moje práce a doporučení padají na úrodnou půdu. V rámci sdružení je to víceméně totéž, i když zase v jiné rovině - snažíme se o projekty s dlouhodobým horizontem. Už je to pro mě vlastně samozřejmost, ale úspěch je určitě to, že sdružení, které jsem založila, provozuje dětské centrum, které vzniklo v podstatě z ničeho a šest let bezvadně funguje a doplňuje nabídku pro předškolní a školní děti a jejich rodiče. Myslím, že se to nedá takhle jednoduše postavit. Veřejná práce nemá vysloveně mety. Jsou to každotýdenní jednání o konkrétních problémech. Jedna věc je dosáhnout realizace něčeho podstatného, ale ještě důležitější je ta následná péče, aby to fungovalo, tak jak má.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Chtěla bych v tomto volebním období dotáhnout do konce všechny projekty, které jsem si na začátku předsevzala. Nepřemýšlela jsem zatím nad tím konkrétně, ale v budoucnosti bych se možná ráda angažovala i v politice na vyšší úrovni, během studia mě zajímaly zejména veřejné rozpočty, je zajímavé sledovat jejich vývoj, a myslím, že mám i další teoretické i praktické znalosti, které bych lépe využila možná právě tam.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Vybírala jsem ze tří pravicově orientovaných sdružení, respektive tato sdružení mi nabídla místo na kandidátce. Sama se každopádně považuji za pravicového voliče. Finální sdružení jsem si vybrala podle konkrétních osob a programu, naše sdružení ovšem nakonec vstoupilo do voleb pod hlavičkou etablované politické strany. Pro malé obce platí v komunálních volbách trochu jiné preference, význam politických stran je zde menší, ale domnívám se, že určitá kontinuita je v politice nutná a princip stran, které mají za sebou historii a výsledky, na vyšší úrovni politiky preferuji.

Máte nějaký svůj politický sen?

Osobní sen - nevím... Dělat co nejlépe to, co dělám nyní, ať už na jakékoli úrovni, protože myslím, že to má mysl, že je to třeba a dokonce mě to baví. Obecně - asi to, že bych si přála, aby konečně v Čechách přestala vládnout korupce a závist, dvě břemena, která nám zůstala z minulého režimu.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Winston Churchil, Tomáš Masaryk.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Myslím si, že je třeba, aby ženy v politice působily více, zase na druhé straně nepovažuji za nutné uměle naplňovat kvóty. V politice má člověk působit, pokud se skutečně cítí být tím prostředím osloven. Ženy jsou v politice méně konfliktní a více empatické, v české politice převažuje patriarchální systém, demonstrace síly, domnívám se, že je třeba vytvořit platformu, kde hlas žen bude mít odpovídající váhu.

Co je podle Vás politika?

V řečtině je "polis" město a "politike techne" je správa města (obce), v širším smyslu je politika správa věcí veřejných. Politika je pro mě právě tohle - starost o dění ve svém okolí, ulici, městě, kraji, státu, i světě. Věřím, že zde funguje efekt mávnutí motýlýho křídla, že nejmenší věci a rozhodnutí mají vliv na ty velké a důležité. Zásadními principy je angažovanost a snaha přispět k dobré věci. Já si totiž opravdu myslím, že důležitým znakem vyspělosti demokracie je zajímat se o dění ve svém městě a zemi a přispívat k němu.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!