Kde jsou ženy ve vyjednávacích týmech?!

ODS nemá v hlavním vyjednávacím týmu ani jednu ženu. Ani jednu ženu nemá ani v expertních týmech jednajících o jednotlivých programových bodech. Kliknutím na nadpis zobrazíte celý článek.
ODS nemá v hlavním vyjednávacím týmu ani jednu ženu. Ani jednu ženu nemá ani v expertních týmech jednajících o jednotlivých programových bodech. TOP 09 má jednu (Vlastu Parkanovou), Věci veřejné tři (Kristýnu Kočí, Karolínu Peake a Kateřinu Klasnovou). A to se představitelé VV a TOP 09 před volbami oháněli počty žen na kandidátkách a Petr Nečas, předseda ODS, často hovořil o své snaze zvýšit podíl žen ve vedení strany.

Proč předsedové stran nevyužijí expertizu a zkušenosti žen ve svých stranách? Či znalosti nových poslankyň? Copak jsou ženy méně kompetentní, komunikačně i odborně, než jejich mužští kolegové? Předsedové stran navíc (opět) ignorují vůli voličů a voliček, kteří svými preferenčními hlasy do sněmovny poslali 14 žen, a celkově je tak žen v PSP historicky nejvíce: téměř čtvrtina sněmovny. Kde jsou jejich předvolební prohlášení o ženách na kandidátkách, kterými lákali voliče/ky?

Tato situace je alarmující ještě z jednoho důvodu: z členů/ek vyjednávacích týmů se často rekrutují ministři/yně. Všechny tři strany vehementně prohlašují, že současné diskuse mají za cíl pouze nalézt programové shody a že na personální politiku dojde až mnohem později. Jestliže však ženy nejsou podle logiky (předsedů stran při sestavování) vyjednávacích týmů kompetentní diskutovat o vládní koalici, budou titíž předsedové „mít koule“ na to umístit ženy na ministerské posty?

Kromě obsazení rezortních postů pak nízký podíl žen ve vyjednávacích týmech může naznačovat také budoucí rozložení (genderových) politických sil ve sněmovně: parlamentní strany jednající o budoucí koalici evidentně nevnímají ženy jako dostatečně kompetentní politické partner(k)y. Na konkrétní činy nově zvolených parlamentních stran si budeme muset ještě počkat, už teď je nicméně jasné, že ženy budou muset o své místo v politické aréně velmi bojovat.

Vedle kriticky nízkého podílu žen na vyjednávání nové vlády je zásadně nepřijatelný způsob zobrazování Kristýny Kočí, jediné ženy mezi členy hlavních vyjednávacích týmů. Média ji zobrazují jako mladou "dívku" či "blondýnu, která se před volbami nechala nafotit do kalendáře". Že se na billboard nechal nafotit i David Vodrážka v plavkách nebo že kvalifikace Radka Johna pro práci poslance je „pouze“ jeho novinářská praxe, o tom už média tolik nereferují. Kočí studovala na prestižním pařížském Institutu politických věd a má zkušenosti z práce v českém parlamentu. Zobrazování této političky jako „hloupé blondýny“ je prostě a jednoduše nefér.

Autorka: Michaela Appeltová


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!