www.padesatprocent.cz › Ženy v českých vládách: Karolína Peake

Ženy v českých vládách: Karolína Peake


Karolína Peake se stala první ženou ve vládě Petra Nečase, kde zastávala post vicepremiérky.

Karolína Peake

místopředsedkyně vlády (1. 7. 2011 - 10. 7. 2013)

ministryně obrany (12. 12. 2012 - 20. 12. 2012)

předsedkyně strany LIDEM (do srpna 2013)Karolína Peake, rozená Karolína Kvačková (* 10. října 1975 Praha), je česká politička a právnička. Vystudovala Gymnázium Nad Alejí. V roce 1999 obhájila na Katedře finančního práva a financí Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze magisterskou diplomovou práci. Poté tři roky pracovala jako advokátní koncipientka v právní kanceláři Baker&McKenzie. Od roku 1996 se také věnovala překladatelské a tlumočnické činnosti.

V letech 1997−1998 byla členkou Občanské demokratické strany, ze které však vystoupila. Ke komunální politice se dostala v roce 2005, kdy zorganizovala petici za zachování Vojanových sadů v původní podobě. Kvůli problematice dětských hřišť na Praze 1 se zúčastnila debaty strany Věci veřejné a Josef Dobeš jí pak nabídl spolupráci. Za tuto stranu byla v obecních volbách 2006 zvolena jako nezávislá kandidátka do zastupitelstva městské části Praha 1 a působila v Kontrolním výboru zastupitelstva a několika komisích rady MČ Praha 1.

Roku 2007 se stala členkou strany Věci veřejné a po volbách v roce 2010 poslankyní parlamentu. Při sestavování Nečasovy vlády ji chtěl předseda strany Radek John nominovat na ministryni, vzhledem k rodině však nabídku odmítla. Ve sněmovně se věnuje především protikorupční strategii vlády a reformě justice. Od července 2010 byla rok předsedkyní sněmovního ústavně právního výboru. V dubnu 2011, po vyloučení Kristýny Kočí ze strany a poslaneckého klubu VV, ji nahradila ve funkci předsedkyně klubu, kde působila do dubna 2012.

Z VV vystoupila podle vlastního vyjádření pro nespokojenost se sebereflexí strany a praktikováním politiky výhrůžek a ultimát. Bezprostředně poté vytvořila se sedmi dalšími bývalými poslanci Věcí veřejných politickou platformu, která se po vypovězení koaliční spolupráce ODS, TOP 09 a VV, stala partnerem koaliční vlády Petra Nečase a K. Peake tak nadále zůstala ve funkci vicepremiérky. Na jaře 2012 proběhla transformace názorové platformy kolem K. Peake do nové politické strany LIDEM (liberální demokraté). Na ustavujícím sněmu strany se v listopadu 2012 stala její předsedkyní.

Dne 1. července 2011 byla prezidentem republiky jmenována předsedkyní Legislativní rady vlády a předsedkyní Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí a místopředsedkyní vlády Petra Nečase. Od 12. do 20. prosince 2012 zastávala funkci ministryně obrany. Ihned po svém nástupu odvolala tři klíčové muže bývalého vedení resortu, mezi nimi prvního náměstka, bývalého náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka. 20. prosince premiér Petr Nečas navrhl prezidentu republiky Václavu Klausovi její odvolání, ještě týž den Václav Klaus odvolání podepsal. Petr Nečas svůj krok zdůvodnil výraznými personálními změnami, které Peake provedla, ačkoli před uvedením do funkce tvrdila, že je neplánuje.

Jako poslankyně a členka vlády se aktivně věnuje tvorbě protikorupční strategie vlády, podílela se na novele rozhodčího řízení, novele trestního řádu, novele zákona o střetu zájmů, tématu posilování nezávislosti a zároveň odpovědnosti státních zástupců a soudců nebo přímé volbě prezidenta. V lednu 2013 předložila vládě novou Strategii pro boj s korupcí v letech 2013-2014. Strategie se na základě obsáhlé analýzy, s jejímž vypracováním pomohla Transparency International, zaměřuje hlavně na prevenci korupce.

Zdroje:

Wikipedie

Oficiální web Karoliny Peake

Deník.cz


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!