www.padesatprocent.cz › Ženy na kandidátkách do krajských voleb aneb jedna vlaštovka jaro nedělá

Ženy na kandidátkách do krajských voleb aneb jedna vlaštovka jaro nedělá

Revoluční iniciativa ve Zlínském kraji - 40 % křesel na své kandidátce nabízejí ženám Nezávislí starostové kraje.

Krajské volby se blíží a s umístěním žen na kandidátkách to vypadá špatně. Dosud se nám nepodařilo získat a vyhodnotit všechny kandidátky politických stran ve všech krajích ČR avšak z dat, která máme k dispozici, žádné velké naděje neplynou. Ženy zůstanou na volitelných místech vyjímkami. Samozřejmě, že kandidátky se velmi liší podle jednotlivých stran, k zásadnímu zlepšení postavení žen v krajích však asi nedojde.

Existují však i vyjímky. Jednou z nich je iniciativa Nezávislých starostů pro kraj (NSK) ve Zlínském kraji. Ti se rozhodli změnit nízkou účast žen v krajských volených orgánech (Zlínský kraj je jedním z nejhorších v rámci ČR) a nabídli v první volitelné desítce 40 % míst ženám. Tato v místních poměrech nebývalá iniciativa byla oznámena na veřejném slyšení a na předcházející tiskové konferenci v Hotelu Moskva ve Zlíně, 25. března 2008.

 

Záštitu nad slyšením přijala europoslankyně Jana Hybášková, místostarostka obce Kroměříž Jarmila Číhalová a starostka obce Vizovice Alena Hanáková.

Nyní se mohou nezávislé starostky v kraji ale i další ženy ucházet o nabídnutá místa. Přejme jim, ať v sobě najdou dosti odvahy zvednout hozenou rukavici a tím alespoň částečně prolomit stereotyp, že ženy se o politiku nezajímají.

Více TZ


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen