www.padesatprocent.cz › Ženy a veřejné dění

Ženy a veřejné dění


Veřejnost si dlouhodobě přeje více žen v politice, zároveň je však poněkud skeptická k systémovým nástrojům typu kvót. Častým argumentem je, že ženy do politiky zkrátka vstupovat nechtějí. A právě na tento aspekt se soustředí nový projekt s názvem „Zapojte se“.

Společnost tvoří 50 % mužů a 50 % žen. Ženy mají už dlouho právo studovat, pracovat, volit i kandidovat. V politice jich však působí pouhých 20 %. Pokud o životech nás všech rozhodují v drtivé většině jen muži, je to jako dívat se na svět s jedním okem zavřeným.

Například veřejnou dopravu využívají až ze 78 % ženy, starší lidé i děti, individuální automobilovou především muži. Je proto potřeba investovat do obou typů dopravy. I nedostatek míst ve školkách je problém, který více dopadá na matky. A právě proto je důležité, aby i politické rozhodování tyto různé životní zkušenosti zohledňovalo a aby se na něm podíleli jak muži, tak ženy.

Veřejnost si dlouhodobě přeje více žen v politice, zároveň je však poněkud skeptická k systémovým nástrojům typu kvót. Častým argumentem je, že ženy do politiky zkrátka vstupovat nechtějí. A právě na tento aspekt se soustředí nový projekt s názvem „Zapojte se“. Klade si za cíl motivovat ženy, aby se více angažovaly ve veřejném životě a začaly ovlivňovat dění kolem sebe. V následujících dvou letech ho bude realizovat Fórum 50 % ve spolupráci s Českým svazem žen a Asociací Montessori ČR.

„Chceme ženám ukázat, že má smysl více se veřejně zapojovat. V Ostravě, Pardubicích, Karlových Varech a Mníšku pod Brdy proto chystáme vzdělávací workshopy, kde poradíme, jak na to. Účastnice se zdokonalí v  argumentaci, sebeprezentaci, naučí se bránit manipulativnímu jednání a prosazovat své zájmy. Na společných setkáních se seznámí s inspirativními ženami, propojíme je s mentorkami, které jim nabídnou své zkušenosti a podporu,“ přibližuje plánované aktivity koordinátorka Halka Jaklová. „Zaměříme se na ženy 55+ a matky dětí do 15 let. Všechny akce jsou zcela zdarma, včetně hlídání! Takže neváhejte a přihlaste se, kromě nových zkušeností získáte i spoustu zážitků, nových přátel a navíc třeba i vysněnou práci,“ doplňuje Halka.

Prvními plánovanými aktivitami jsou tzv. „motivační síťovací setkání“ v jednotlivých městech. Budování „sítí kontaktů“ (networking) je prvním krokem a nutným předpokladem pro úspěšné působení ve veřejné sféře. Výzkumy i zkušenosti konkrétních žen ukazují, že právě nedostatek kontaktů a vyloučení z často výlučně mužských sítí je jednou z významných bariér pro působení v politice. Nemusí se přitom jednat o vyloučení záměrné. V politickém světě jsou běžná neformální setkání, ať již na fotbale či „na pivu“ po zasedání zastupitelstva. Ženy se těchto akcí mnohdy nemohou účastnit z důvodu péče o děti či domácnost, přicházejí tím však o cenné informace a vztahy.

„Právě z těchto důvodů organizujeme síťovací setkání zaměřená speciálně na ženy, která pořádáme v časech, které jsou pro ženy vyhovující. Zároveň na nich zajišťujeme i hlídání dětí, aby se mohly účastnit i matky. Na plánovaná setkání budeme zvát inspirativní ženy z daných měst, aktivní jak v politickém světě, tak v neziskovém sektoru. Podobná setkání pořádáme již několik let a máme na ně vždy velmi dobré ohlasy od účastnic, jedná se o příjemné akce nabité pozitivní energií,“ vysvětluje Halka.

KDY A KDE:

Ostrava, 24. 5. 2017

Mníšek pod Brdy, 19. 6. 2017

Karlovy Vary, 25. 9. 2017

 

Více informací i přihlášky najdete na webu www.padesatprocent.cz.

 

Marcela Adamusová, Fórum 50 %


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!