I když ještě nedávno některé politické strany mluvily o možné kandidátce na prezidentský post, nakonec se sešli pouze dva kandidáti - muži. A to i přes to, že vhodných kandidátek na tuto pozici je dostatek - jak ostatně prokázalo 1. Sympozium České prezidentky.
Kandidatura Jana Švejnara dokazuje, že není nutné být osobou všeobecně známou, s již existující politickou podporou a mediální celebritou. To vše je možno "stihnout" až po té, co se oslovená osobnost pro kandidaturu rozhodne. Bohužel o prezidentovi či prezidentce naší země nerozhodují občané a občanky, ale parlament, který má (dost často) opačný názor než jejich voličstvo. Možná proto se odpůrci Václava Klause rozhodli vsadit spíš na v cizině žijícího a zde naprosto neznámeho muže, než na některou z politických či občansky výrazně angažovaných ženských osobností.
Volba hlavy státu ale nemá být záležitostí svobodné volby občanů a občanek - naopak má zůstat skryta před očima veřejnosti, aby tak parlamentu poskytla možnost k politikaření. Přestože první volba prezidenta po sametové revoluci byla demokraticky veřejná a všichni jsme si mohli ověřit, jak naši zástupci a zástupkyně hlasovali, dnes je volba tajná a případné snahy o zavedení veřejné volby jsou vehementně odmítány - poslanec Tlustý za ODS to dokonce označil za "brutální způsob, jak některé lidi donutit volit Jana Švejnara". Jak by v takovémto prostředí dopadla volba v případě ženy-kandidátky na prezidenstké křeslo? Příští prezidentské volby se budou konat v roce 2013 - snad už v té době budou v parlamentu zasedat lidé, kteří opravdu budou zastupovat veřejné mínění a schopné ženy tak budou mít šanci i na nejvyšší post.
Autorka: Kateřina Beňová, o.s. Fórum 50 %