Ekologická a feministická aktivistka Marie Haisová poukázala na nerovnosti v české ústavě. "Ve všech pojmech jasně dominuje občan jako muž, ústava zná poslance, prezidenta, místopředsedu, velitele, náměstka ... ale například výslovně nehovoří o prezidentce nebo poslankyni." A právě dominující maskulinita v tak základním dokumentu, jako je ústava, dává najevo, že veřejné dění se vůbec nespojuje s ženami. To je důležitější o to více, že je to právě jazyk, prostřednictvím něhož myslíme a jednáme. Proč by mělo být ve veřejné sféře více žen? Na to má Marie Haisová odpověď: "Společnost představovaná muži vidí pouze jedním okem, klade důraz na vlastnění na místo toho, aby se zabývala podstatou bytí. Muži vždy bojovali o moc, ideologii a majetek, ale byly to ženy, které navzdory všemu dokázaly elegantně udržet rod." To je fakt, který ovšem historie nezmiňuje - neexistuje totiž herstory, ale pouze history.
Kunthistorička a sběratelka umění Meda Mládková si vzpomněla na známé rčení, že žena je krkem, který hlavou hýbe, užívaný jako reakce na tvrzení, že muž vystupuje jako hlava rodiny. "Dnes jsou ale ženy nejen ten krk, ale i hlava. A toho musíme bezesporu využít. Jako ženy máme možnost ovlivňovat manžely, syny ... a to ve smyslu, aby změnily svůj postoj, třeba v boji proti korupci." Přitom je důležité, aby se změnilo mužské vnímání jako takové - Meda Mládková uvedla, že po celou dobu své kariéry se setkávala s nepřijícím přístupem mužů. "Mně hazí klacky pod nohy pouze muži. Často se pak zprostředkovaně dozvídám, že je to proto, že žárlí na mé úspěchy."
Spisovatelka a publicistka Alena Wágnerová jmenovala německou kancléřku Angelu Merkel, jež stojí v čele jednoho z nejmocnějších států už druhým rokem. "Chová se jinak, velmi žensky, jedná samozřejmě. Snaží se vyjednávat ku prospěchu všech, v mnohých ohledech ta jednání probíhají netradičně." Jeden příklad za všechny - před měsícem pozvala Angela Merkel do Německa tibetského duchovního vůdce dalajlámu. Jeho návštěva vzbudila nebývalou pozornost, už jenom kvůli velké odvaze německé kancléřky. „Mužští kancléři by si něco takového nedovolili,“ myslí si Alena Vágnerová.
Europoslankyně Jana Hybášková spatřuje největší problém v tom, že v české společnosti chybí řád. "Musíme obnovovat vzdělání k morálnímu etickému řádu, odpovědnost k sebevědomí a k tomu, abychom uměli riskovat." Česká společnost nemyslí ani na odpovídající výchovu mládeže. "Ve školách se sice učí o tom, že žena může volit, už se ale nezaměřují na to, že žena může být i volena. Stejně tak chybí ucelená výchova k mateřství a výchova mužů ke vztahu k ženám a k otcovství." To všechno jsou věci, které ženám mohou pomoci. Stávající politická situace s sebou ale přináší další problém - ženy se nemají s kým ztotožnit, političek je strašně málo. V příspěvku Jana Hybášková zmínila i kvóty, které srovnává se systémem preferenčních hlasů. "Díky kvótám se pak volební systém stane free and fair."
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká zmínila problematiku domácího násilí a prostituce. "Z praxe vím, že závažnost této problematiky je podceňován. Že se vláda těmito náměty vůbec začala zabývat, je jednoznačně zásluha ženských spolků." Právě nestátní neziskové organizace, které pomáhají ženám, často nahrazují státní pomoc - ženám totiž poskytují sociální i psychickou pomoc. Podle Renáty Vesecké by stát měl této problematice věnovat zvýšenou pozornost, opomíjet by se neměla ani dobrovolná prostituce. "Každá prostituce na sebe nabaluje další kriminální činnost, proto nelze rozlišovat mezi prostitucí dobrovolnou a nedobrovolnou. Ani legalizace prostituce ničemu nepomůže a navíc se stát tak může dostat až do pozice pasáka, protože na jejím legalizování vlastně bude profitovat."
Zakladatelka první ženské strany u nás Alena Valtrová připomněla, že v 90. letech, kdy se utvářela "nová" česká společnost, ženy nebyly přizvány k politické diskuzi. Nikdo se neptal na jejich názor, nikdo je do veřejného dění nezapojoval. A právě v tom můžeme spatřovat kořeny dnešního nízkého zastoupení žen v politice a rozhodovacích pozicích. "Kdyby se ženy zúčastnily těchto důležitých diskuzí, dnes by jich v politice bylo rozhodně více."
Mezi pozvanými osobnostmi nechyběla ani Helena Illnerová, která se ve svém přispěvku zaměřila na podporu vědy a vědeckého výzkumu a na potřebu vzdělávání. Na poslední chvíli se ze závažných rodinných důvodů omluvila právnička a politička Hana Marvanová a socioložka Jiřina Šiklová poslala svůj příspěvek elektronicky, neboť musela být ve stejnou dobu i ve Svitavách. Zdůraznila v něm potřebu přijetí kvót a vyzvala ženy k vytvoření ženského poradního orgánu.
1. Sympozium České prezidentky se uskutečnilo za podpory občanského sdružení Fórum 50 %, Nadace OSF Praha a Českého centra Praha. Pozvánka a program je k dispozici v tomto článku. K dispozici je i Sborník ve formátu PDF (1MB)
Autorka: Klára Zelenková, Fórum 50 %, 19.10.2007