www.padesatprocent.cz › Zastoupení žen v nově zvolených parlamentech: Slovensko se přiblížilo k evropskému průměru, Česko zaostává

Zastoupení žen v nově zvolených parlamentech: Slovensko se přiblížilo k evropskému průměru, Česko zaostává

Víkendové parlamentní volby na Slovensku nabízejí možnost zajímavých srovnání mezi Českou republikou a našimi sousedy. Vzhledem k mnohaleté společné historii je společenská situace v obou zemích velmi podobná a v našem vývoji jsou čitelné mnohé paralely.

Jak si ve volbách na Slovensku vedly ženy? Byly úspěšnější než jejich české kolegyně? Podívejme se na to, jak se liší zastoupení žen v obou nově zvolených parlamentech.

Jak už jsme vás informovali dříve, počet poslankyň v nové Sněmovně v ČR po volbách klesl, a to z 34 na 31. To znamená, že se jejich podíl snížil ze 17 % na 15,5 %. Naproti tomu na Slovensku zastoupení žen v parlamentě mírně stouplo: do 150 členného sboru bylo zvoleno celkem 24 poslankyň oproti 22 v předchozích volbách. Jejich podíl se zvýšil ze 14,6 % na 16 %. Situace se tedy zlepšila, byť nijak dramaticky. Ovšem ve srovnání s vývojem u nás, kde už tak nízké zastoupení žen ve Sněmovně ještě více kleslo, mají naše slovenské kolegyně mnohem více důvodů ke spokojenosti. Naši východní sousedé se v žebříčku zemí sestaveném podle podílu žen v parlamentě dostali před nás. V oblasti zapojení žen do rozhodování tak Česká republika kráčí zpět. Nezapomínejme, že nízké zastoupení českých zákonodárkyň bylo určeno na celé dlouhé čtyři roky, pokud ovšem nebudou vypsány předčasné volby.

Stejně jako u nás získaly slovenské političky velké množství preferenčních hlasů, což se v obou zemích promítlo do vyššího počtu zvolených poslankyň. U nás se díky preferencím do Sněmovny probojovaly tři ženy, na Slovensku se stejnou cestou do parlamentu „prokroužkovaly“ také tři kandidátky. Na druhou stranu zde byla jedna kandidátka odsunuta z volitelného místa a do sněmovny se tak nedostala. Využití přednostních hlasů je v obou zemích pro voličky a voliče jedinou možností, jak podpořit ženy do politiky. Politické strany je totiž tradičně umísťují na nevolitelná místa kandidátek. Ve srovnání s nízkou váhou přednostních hlasů u nás jsou na tom naši sousedé výrazně lépe. Nejen, že disponují dvojnásobným počtem preferencí (my máme 2, Slovenky a Slováci 4), ale také jejich váha je mnohem vyšší. České kandidátky a kandidáti musí k posunu vzhůru získat 7 % přednostních hlasů, jejich slovenským kolegyním a kolegům stačí 3 %.

Pokud máte zájem o detailnější informace o situaci na slovenské politické scéně z genderového hlediska, přečtěte si následující článek na webových stránkách organizace Aspekt.

Autorka: Jana Smiggels Kavková, Fórum 50%, 22.6.2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!