www.padesatprocent.cz › Zastoupení žen mezi českými europoslanci vzrostlo, hned tři strany však reprezentují pouze muži

Zastoupení žen mezi českými europoslanci vzrostlo, hned tři strany však reprezentují pouze muži

Českou republiku bude v Evropském parlamentu zastupovat 5 europoslankyň, v 21 členné české delegaci je tak podíl žen necelých 24 %. Oproti výsledku minulých voleb do EP bylo zvoleno o jedno ženu více.

Českou republiku bude v Evropském parlamentu zastupovat 5 europoslankyň, v 21 členné české delegaci je tak podíl žen necelých 24 %. Oproti výsledku minulých voleb do EP bylo zvoleno o jedno ženu více. Protože ČR nyní zastupuje celkově méně europoslanců a europoslankyň (nyní 21, v minulých letech 22), opticky se významněji zvedl i podíl žen z 18 % na současných 24 %. ¨

Jmenovitě bude ČR zastupovat tato pětice žen: Dita Charanzová (ANO), Martina Dlabajová (ANO), Olga Sehnalová (ČSSD), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Kateřina Konečná (KSČM). Vyrovnaného výsledku z hlediska zvolených žen a mužů se tak podařilo dosáhnout hnutí ANO, třetinového podílu žen dosáhly KDU-ČSL a KSČM, v případě ČSSD je to jedna čtvrtina a zbývající strany, které překročily 5% hranici - tedy TOP 09, ODS a SSO -, budou v Evropském parlamentu zastupovat pouze muži.

Za zmínku stojí také úspěch Michaely Šojdrové z KDU-ČSL, která díky zisku 15 % preferenčních hlasů přeskočila lídra kandidátky Pavla Svobodu.

„Téměř čtvrtina zvolených žen nás těší, nicméně i toto číslo má stále daleko byť jen k překonání 30% kritické hranice, natož k paritnímu zastoupení. Pokud se má zastoupení žen v politice výrazněji zvýšit, je nutné, aby kandidovaly z volitelných míst kandidátních listin,“ říká k výsledku voleb Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %.

Kontakt: Jana Smiggels Kavková, tel: 774 411 151, e-mail: kavkova(@)padesatprocent.cz


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!