www.padesatprocent.cz › Zastoupení českých europoslankyň výrazně vzrostlo

Zastoupení českých europoslankyň výrazně vzrostlo

Účast ve volbách do Evropského parlamentu se oproti roku 2014 zvýšila zhruba o 10 procentních bodů na 28 %. Českou republiku bude nově zastupovat sedm europoslankyň. Oproti předchozímu volebnímu období se jedná o výrazný posun, bylo zvoleno o dvě ženy více. V jednadvacetičlenné české delegaci tak podíl žen činí přesně jednu třetinu, uvádí analýza organizace Fórum 50 %.

Nejvíce europoslankyň bylo zvoleno za hnutí ANO (Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Radka Maxová), následují čtyři strany, které mají po jedné europoslankyni: ODS (Veronika Vrecionová), Piráti (Markéta Gregorová), KDU-ČSL (Michaela Šojdrová) a KSČM (Kateřina Konečná). Zbývající dvě strany, které překročily 5% hranici – tedy SPD a STAN s regionálními partnery a TOP 09, budou v Evropském parlamentu zastupovat pouze muži.

Preferenční hlasy tentokrát pomohly ženám. Díky nim získala mandát i Michaela Šojdrová, která se do Evropského parlamentu dostala z původně nevolitelného 3. místa na kandidátní listině. Pokud by záleželo pouze na pořadí na kandidátní listině, bylo by zvoleno pouze 6 žen (28,6 %).

„Třetina zvolených žen nás velmi těší, toto číslo je zásadní, jelikož se v české politice konečně podařilo prolomit tzv. kritickou 30% hranici zastoupení žen. Zvolené ženy stály buď přímo v čele kandidátky, nebo v první pětici, což bylo pro jejich úspěch samozřejmě klíčové,“ říká k výsledku voleb Veronika Šprincová, ředitelka Fóra 50 %.

Kontakt: Veronika Šprincová, sprincova(@)padesatprocent.cz, 774 411 151

Které Češky zasednou v Evropském parlamentu?

Jméno Strana Pozice na kandidátní listině
Dita Charanzová ANO 1.
Martina Dlabajová ANO 2.
Radka Maxová ANO 4.
Veronika Vrecionová ODS 3.
Michaela Šojdrová KDU-ČSL 3.
Markéta Gregorová Piráti 2.
Kateřina Konečná KSČM 1.

Zdroj dat: ČSÚ, graf: Fórum 50 %


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!