www.padesatprocent.cz › „Zapojte se, má to smysl,“ vzkazují aktivní ženy nejen z Ostravy

„Zapojte se, má to smysl,“ vzkazují aktivní ženy nejen z Ostravy


Jména těchto žen neplní přední strany novin a časopisů a nejspíš o nich dnes budete číst poprvé. S výsledky jejich práce se přitom možná setkáváte každý den. Místo sezení se založenýma rukama se totiž rozhodly samy začít ovlivňovat prostředí, ve kterém žijí. Každá je jiná, ale jedno mají společné: chuť měnit svět kolem sebe k lepšímu.

„Po rodičovské dovolené jsem se už nechtěla vrátit do komerčního světa. Přála jsem si, aby mnou odvedená práce měla ještě nějakou přidanou hodnotu. A to nejen pomáhat konkrétním lidem, ale naší obci a společnosti vůbec. Zní to jako klišé, ale je to tak. Přihlásila jsem se do výběrového řízení na ředitelku neziskové organizace a vyhrála,“ vypráví Žaneta Salátová, současná ředitelka Mateřského a Dobrovolnického centra v Karlových Varech. A nelituje. „Na práci v neziskovce mě baví rozmanitost, svoboda, potřebnost… Našla jsem mnohem víc, než jsem hledala. Navíc se mi velmi dobře daří slaďovat pracovní a rodinný život. Zapojila jsem celou rodinu a baví nás to. To bych v jiné práci asi nemohla,“ doplňuje Žaneta.

Různorodost, smysluplnost a kreativita – to jsou věci, které na své práci nejvíce oceňuje i Edita Kozinová, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace RC Chaloupka pomáhající rodičům i dětem a propagující pěstounskou péči. „Úspěchem je každoroční pomoc 1000 rodinám v Ostravě a 70 pěstounským rodinám, ohroženým mladým lidem… Úspěchem je úžasný pracovní kolektiv a díky profesionalitě také možnost ovlivnit a zlepšit prorodinnou politiku v Ostravě,“ vypočítává Edita, máma dvou dcer, která kromě pracovních výzev zdolala i výzvu největší – boj s vážnou nemocí. I proto dnes říká „Myslím si, že máme povinnost vracet, tvořit, zušlechťovat a tím zpětně pomáhat prostředí, ve kterém žijeme.“

Z neziskovky do politiky

Práce v tzv. „neziskovkách“ je skvělou příležitostí zapojit se do dění kolem sebe. Oproti jiným zaměstnáním často přináší i velkou svobodu volby a možnost lépe kombinovat práci a rodinu. Pro mnoho žen jsou však neziskovky jen začátkem jejich cesty a odrazovým můstkem pro další kariéru – třeba na poli komunální politiky. To je i případ Daniely Páterové. Místostarostka Mníšku pod Brdy, sama čtyřnásobná matka, říká: Můj osobní postřeh je, že ženy, které zprvu působí v neziskovém sektoru, se často dostanou i do politiky. Měla jsem to tak i já – nejprve jsem pracovala pro Centrum pomoci rodinám s dvojčaty a vícerčaty a až později jsem se zapojila do komunální politiky. Znám celou řadu žen, které to měly nebo mají stejně. V neziskovce jsou vaše možnosti věci ovlivňovat omezené, v politice můžete řadu věcí rozhodovat přímo.“ Starostka Moravské Ostravy a Přívozu zase na práci v politice oceňuje možnost přímé pomoci lidem. „Mám ráda práci s lidmi, ráda lidem pomáhám a měním věci k lepšímu.“

Prosadit se jako žena v politice však není jednoduché. V té české jich v současnosti působí pouhých 20 procent. „Politika je stále doménou mužů a ženy většinou nejsou v pánském klubu vítány, spíše naopak. S tímto mám, bohužel, své zkušenosti,“ komentuje zastupitelka a bývalá náměstkyně v Opavě, Pavla Brady. Proti ženám hraje řada menších i větších překážek – od předsudků, že se ženy na politiku nehodí či pro ni nemají správně schopnosti, přes složitější kombinování politické dráhy a rodiny až po nižší politické sebevědomí či způsob nominací na kandidátní listiny.

Jak začít?

Jak tedy účinně začít ovlivňovat dění kolem sebe? Ženy, které to již dokázaly, vzkazují: „Zapojte se do dění v obci – komunikujte s úřadem či zvoleným zástupcem formou námětů, připomínek, případně se obraťte na politickou stranu či hnutí, jehož vize a cíle jsou totožné s Vašimi,“ doporučuje starostka Petra Bernfeldová. Ředitelka Žaneta Salátová pak doplňuje: „Nemám moc ve zvyku někomu radit, ale občas se mi zdá, že ženy potřebují podpořit a pomoc. Pomoc při rozhodnutí, hledání možností a plánování konkrétních kroků, pomoc eliminovat možná rizika apod. Některé ženy to nepotřebují, jiné hledají podporu u svých blízkých a jiné chtějí někoho nestranného.“

A právě s cílem podpořit ženy, aby udělaly důležitý první krok, přichází projekt „Zapojte se“, který se soustředí nejen na ženy v politice, ale i v neziskovém sektoru a koná se v Ostravě, Mníšku pod Brdy, Chrudimi a Karlových Varech. Stojí za ním organizace Fórum 50 % ve spolupráci s Českým svazem žen, Asociací Montessori a místními mateřskými centry.

„Chceme ženám ukázat, že má smysl více se veřejně zapojovat. Pořádáme proto vzdělávací workshopy, kde poradíme, jak na to. Účastnice se zdokonalí v  argumentaci, sebeprezentaci, zjistí, jak založit a řídit neziskovou organizaci, projdou i praktickým mediálním tréninkem se známou moderátorkou Štěpánkou Duchkovou,“ vyjmenovává plánované aktivity koordinátorka projektu Halka Jaklová. „Nabízíme i mentoringový program začínajícím političkám či těm, které se chtějí uplatnit v neziskovkách, najdeme zkušenou mentorku, která poradí, pomůže i podpoří. Zaměřujeme se na ženy 55+ a matky dětí do 15 let. Celý program je zcela zdarma, včetně hlídání dětí! Kromě nových zkušeností získáte i spoustu zážitků, nových přátel a navíc třeba i vysněnou práci,“ zve Halka Jaklová.

Pokud Vás dnešní příběhy inspirovaly, neváhejte a zkuste to také! Více inforací a přihlášovací formuláře najdete na níže uvedených odkazech.

Ostrava - Sebejistě v neziskovce i v politice

Mníšek pod Brdy - Sebejistě v neziskovce i v politice

Karlovy Vary - Sebejistě v neziskovce i v politice

Chrudim - Sebejistě v neziskovce i v politice

 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!