„Po rodičovské dovolené jsem se už nechtěla vrátit do komerčního světa. Přála jsem si, aby mnou odvedená práce měla ještě nějakou přidanou hodnotu. A to nejen pomáhat konkrétním lidem, ale naší obci a společnosti vůbec. Zní to jako klišé, ale je to tak. Přihlásila jsem se do výběrového řízení na ředitelku neziskové organizace a vyhrála,“ vypráví Žaneta Salátová, současná ředitelka Mateřského a Dobrovolnického centra v Karlových Varech. A nelituje. „Na práci v neziskovce mě baví rozmanitost, svoboda, potřebnost… Našla jsem mnohem víc, než jsem hledala. Navíc se mi velmi dobře daří slaďovat pracovní a rodinný život. Zapojila jsem celou rodinu a baví nás to. To bych v jiné práci asi nemohla,“ doplňuje Žaneta.
Různorodost, smysluplnost a kreativita – to jsou věci, které na své práci nejvíce oceňuje i Edita Kozinová, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace RC Chaloupka pomáhající rodičům i dětem a propagující pěstounskou péči. „Úspěchem je každoroční pomoc 1000 rodinám v Ostravě a 70 pěstounským rodinám, ohroženým mladým lidem… Úspěchem je úžasný pracovní kolektiv a díky profesionalitě také možnost ovlivnit a zlepšit prorodinnou politiku v Ostravě,“ vypočítává Edita, máma dvou dcer, která kromě pracovních výzev zdolala i výzvu největší – boj s vážnou nemocí. I proto dnes říká „Myslím si, že máme povinnost vracet, tvořit, zušlechťovat a tím zpětně pomáhat prostředí, ve kterém žijeme.“
Z neziskovky do politiky
Práce v tzv. „neziskovkách“ je skvělou příležitostí zapojit se do dění kolem sebe. Oproti jiným zaměstnáním často přináší i velkou svobodu volby a možnost lépe kombinovat práci a rodinu. Pro mnoho žen jsou však neziskovky jen začátkem jejich cesty a odrazovým můstkem pro další kariéru – třeba na poli komunální politiky. To je i případ Daniely Páterové. Místostarostka Mníšku pod Brdy, sama čtyřnásobná matka, říká: „Můj osobní postřeh je, že ženy, které zprvu působí v neziskovém sektoru, se často dostanou i do politiky. Měla jsem to tak i já – nejprve jsem pracovala pro Centrum pomoci rodinám s dvojčaty a vícerčaty a až později jsem se zapojila do komunální politiky. Znám celou řadu žen, které to měly nebo mají stejně. V neziskovce jsou vaše možnosti věci ovlivňovat omezené, v politice můžete řadu věcí rozhodovat přímo.“ Starostka Moravské Ostravy a Přívozu zase na práci v politice oceňuje možnost přímé pomoci lidem. „Mám ráda práci s lidmi, ráda lidem pomáhám a měním věci k lepšímu.“
Prosadit se jako žena v politice však není jednoduché. V té české jich v současnosti působí pouhých 20 procent. „Politika je stále doménou mužů a ženy většinou nejsou v pánském klubu vítány, spíše naopak. S tímto mám, bohužel, své zkušenosti,“ komentuje zastupitelka a bývalá náměstkyně v Opavě, Pavla Brady. Proti ženám hraje řada menších i větších překážek – od předsudků, že se ženy na politiku nehodí či pro ni nemají správně schopnosti, přes složitější kombinování politické dráhy a rodiny až po nižší politické sebevědomí či způsob nominací na kandidátní listiny.
Jak začít?
Jak tedy účinně začít ovlivňovat dění kolem sebe? Ženy, které to již dokázaly, vzkazují: „Zapojte se do dění v obci – komunikujte s úřadem či zvoleným zástupcem formou námětů, připomínek, případně se obraťte na politickou stranu či hnutí, jehož vize a cíle jsou totožné s Vašimi,“ doporučuje starostka Petra Bernfeldová. Ředitelka Žaneta Salátová pak doplňuje: „Nemám moc ve zvyku někomu radit, ale občas se mi zdá, že ženy potřebují podpořit a pomoc. Pomoc při rozhodnutí, hledání možností a plánování konkrétních kroků, pomoc eliminovat možná rizika apod. Některé ženy to nepotřebují, jiné hledají podporu u svých blízkých a jiné chtějí někoho nestranného.“
A právě s cílem podpořit ženy, aby udělaly důležitý první krok, přichází projekt „Zapojte se“, který se soustředí nejen na ženy v politice, ale i v neziskovém sektoru a koná se v Ostravě, Mníšku pod Brdy, Chrudimi a Karlových Varech. Stojí za ním organizace Fórum 50 % ve spolupráci s Českým svazem žen, Asociací Montessori a místními mateřskými centry.
„Chceme ženám ukázat, že má smysl více se veřejně zapojovat. Pořádáme proto vzdělávací workshopy, kde poradíme, jak na to. Účastnice se zdokonalí v argumentaci, sebeprezentaci, zjistí, jak založit a řídit neziskovou organizaci, projdou i praktickým mediálním tréninkem se známou moderátorkou Štěpánkou Duchkovou,“ vyjmenovává plánované aktivity koordinátorka projektu Halka Jaklová. „Nabízíme i mentoringový program začínajícím političkám či těm, které se chtějí uplatnit v neziskovkách, najdeme zkušenou mentorku, která poradí, pomůže i podpoří. Zaměřujeme se na ženy 55+ a matky dětí do 15 let. Celý program je zcela zdarma, včetně hlídání dětí! Kromě nových zkušeností získáte i spoustu zážitků, nových přátel a navíc třeba i vysněnou práci,“ zve Halka Jaklová.Pokud Vás dnešní příběhy inspirovaly, neváhejte a zkuste to také! Více inforací a přihlášovací formuláře najdete na níže uvedených odkazech.
Ostrava - Sebejistě v neziskovce i v politice
Mníšek pod Brdy - Sebejistě v neziskovce i v politice
Karlovy Vary - Sebejistě v neziskovce i v politice
Chrudim - Sebejistě v neziskovce i v politice