www.padesatprocent.cz › Zápisky z cesty do Norska

Zápisky z cesty do Norska


Jak probíhá mezinárodní mentoring v praxi? Přečtěte si zápisky z cesty "mentee" Dity Výborové za její mentorkou Hilde Thorkildsen.

Dita Výborová – starostka města Odolená Voda - je mentee v mezinárodním mentoringovém programu pro političky. Program v říjnu minulého roku spustila nezisková organizace Fórum 50 %, podporující vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice.

Cílem pilotního mentoringového programu, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha v rámci programu Dejme (že)nám šanci financovaného z Norských fondů, je zvýšení počtu žen v české politice. Dita Výborová navštívila v únoru letošního roku svoji norskou mentorku Hilde Thorkildsen v norském městě Nittedal, kde Hilde působí jako starostka. Bylo to jejich druhé setkání po úvodním seznamovacím, které proběhlo v říjnu minulého roku v Praze.

První den mne Hilde vyzvedla na letišti a odvezla do její kanceláře. Seznamuji se s fakty o jejím městě jménem Nittedal. Má 20 tis. obyvatel, leží 25 km severně od Osla. Město je velké svou rozlohou a velmi kopcovité. Setkávám se i s místostarostou města a probíráme témata jako územní a strategické plánování, vztah politického vedení a funkce úřadu a také porovnáváme rozpočty našich měst.

Druhý den jsem celý strávila s Hildou. Vzala mě na jednání regionální rady, což jsou starostové 7 měst ze „svazku obcí“, které spolu pojí spolupráce na regionální úrovni. Řeší se několik témat – pozemek pro přemístění univerzity do města Lillestrom, audit činnosti „svazku“, smlouva s regionální agenturou. Hilde je předsedkyní tohoto svazku a informuje mě o parametrech regionální spolupráce (společná třídička komunálního odpadu, voda, kanalizace, vzdělávání, sociální péče atd.)

 

Hilde zajistila exkurzi do nové třídírny komunálního odpadu. Linka byla loni otevřena a prý je nejmodernější linkou svého druhu v Evropě. Zpracuje 700 tun odpadu za týden - a to jede jen na 6 hodin denně. Zatím jí nechtějí využívat více. Na její provoz stačí 7 lidí. Stála cca 140 mil. NOK (1 NOK = 3,30 Kč) a jede jak švýcarské hodinky. Třídí plasty ještě na PE, PS a PET, to vše na principu laserového paprsku. Hilde mě informuje o formě spolupráce v regionu, na základě které byla postavena tato třídírna.

Navštívily jsme i základní školu, jednu z deseti v Nittedalu. Má dvě části – starou část z 80. let a novou z roku 2014, kapacitu 400 dětí. Setkaly jsme se s ředitelkou nízkoprahového centra GNISTEN. Centrum bylo založeno v 1994 a od té doby slouží k zaměstnávání mentálně či tělesně postižených (cca. 70 zaměstnanců) a také k výuce norštiny pro uprchlíky, rovněž asi 70. V několika dílnách se zde vyrábí např. repasovaný starý nábytek, který se prodává v přilehlém obchůdku. Kompletují se ovocné koše, vyrábějí sendviče, likvidují se dokumenty atd. Centrum je chloubou města, protože dává práci potřebným a je to ekonomicky výhodnější model než tyto lidi podporovat jen finančně.

Ve večerních hodinách jsme se vrátily do Hildiny kanceláře, kde jsme probraly sociální témata, prevenci a preventivní programy, kulturní a volnočasové možnosti města, investiční činnost města. Rozebíráme i téma voleb, protože na podzim v tomto roce se budou konat volby do zastupitelstva města.

Moje cesta do Norska za mentorkou mě nesmírně obohatila o mnoho informací, příkladů a návodů v oblasti územního a strategického plánování, politického vyjednávání, nakládání s odpady, školské a sociální politiky a dalších. Naše příští setkání v Praze s návštěvou mého města se bude konat 19. – 20.6. a znovu v Norsku pak na přelomu srpna a září.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

www.picapp.com


Sdílejte s přáteliMezinárodní mentoring - cesta do Norska   (fotek: 5)

Mentee Dita Výborová s mentorkou Hilde Thorkildsen
Jednání regionální rady.
Třídírna odpadu
Základní škola.
Nízkoprahové centrum.

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání