www.padesatprocent.cz › Zahájily jsme kampaň za vyšší počet žen v politice

Zahájily jsme kampaň za vyšší počet žen v politice

Po květnových volbách pravděpodobně klesne zastoupení žen v Poslanecké sněmovně. Budou to již třetí volby za sebou. Jedině my, voliči a voličky, to můžeme zvrátit - dát své čtyři preferenční hlasy ženám. Za podpory političek napříč stranami jsme dnes zahájily kampaň za vyšší zastoupení žen v politice.

Podle posledního průzkumu Fóra 50 % z června 2009 si téměř 90 % dotázaných přeje vyšší zastoupení žen v politice. Podpora političek napříč stranami i dalších veřejně činných žen ukazuje, že si to přejí i samotné političky a kandidátky do PSP. Strany, jež mají na "vizáži" Poslanecké sněmovny největší podíl, ODS a ČSSD, však na toto přání nezareagovaly a na volitelná místa kandidátních listin jmenovaly pouze 7, resp. 12 % žen. V téměř polovině krajů obsadili prvních pět míst kandidátních listin těchto dvou stran pouze muži. S největší pravděpodobností tedy již potřetí za sebou klesne zastoupení žen ve sněmovně. Prohlédněte si naši analýzu kandidátních listin z hlediska zastoupení žen a mužů.

Fórum 50 % proto zahájilo kampaň, jíž apeluje na vyšší zastoupení žen v politice. Kampaní chce také oslovit voliče a voličky, aby své preferenční hlasy (ve volbách do PSP to jsou nejvýše 4) udělovali/y ženám. V minulých volbách se takto do Sněmovny „prokroužkovaly“ tři ženy: Alena Páralová (ODS), Zuzka Bebarová–Rujbrová a Milada Halíková (obě KSČM). Podporu kampani vyjádřily např. Jiřina Šiklová, Jana Černochová a Kateřina Bartošová (ODS), Markéta Reedová (VV), Džamila Stehlíková a Zuzana Drhová (SZ), Marie Jílková (KDU-ČSL), Hana Orgoníková a Vladimíra Lesenská (ČSSD), Soňa Marková (KSČM), Veronika Vendlová (Starostové a nezávislí), Petra Janíčková a Dagmar Mádrová (komerční sektor), a mnohé další.

Kampaň poběží až do květnových voleb a obsahuje samolepky, spoty a trička. Na spoty se můžete podívat buď na youtube našeho projektu Otevřené univerzity anebo si je můžete stáhnout a šířit dál: první spot - animovaný, druhý spot- retro (lyže). Třetí spot má prozatím jen anglickou verzi, v nejbližší době bude i česká. Spoty budeme promítat před volbami v pražském kině Aero a vyjednáváme o vysílání ve žlutých autobusech Student Agency.
Ve spolupráci s regionální TV Lyra jsme připravili také krátký film za přispění Romana Vávry, Václava Pačese, Jiřiny Šiklové, Barbory Tachecí ad.

Trička kampaně jsou pro zájemce/kyně k dispozici ve Fóru 50 % a přes e-shop feminismus.cz. Trička máme v různých velikostech a barvách, jsou ekologicky rozložitelná a vyrobená za nevykořisťujících podmínek (bio, fair-trade). Trička prodáváme za 390,- Kč. Napište si o ně!

Můžete si zde stáhnout také spořič obrazovky, který obsahuje samolepky kampaně. Pro samolepky si můžete přijet k nám do Fóra, jinak je uvidíte po městech České republiky.

Celou tiskovou zprávu, včetně vyjádření podpory političek, si přečtěte zde.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání