www.padesatprocent.cz › Zahájení projektu Týká se to i tebe: podpora aktivního občanství

Zahájení projektu Týká se to i tebe: podpora aktivního občanství

Zahajujeme již třetí projekt podpořený z Nadačního fondu Hyundai. I tentokrát se zaměřujeme na zapojování veřejnosti do rozhodovacích procesů na komunální úrovni.

logo_nadacni_fond_hyundai.pngProjekt navazuje na dva předchozí úspěšně realizované projekty podpořené Nadačním fondem Hyundai, „Komunitní rozpočtování na Frýdeckomístecku a Novojičínsku“ (2009) a „Rozpočet pro všechny“ (2010). Oba projekty se setkaly s ohlasem ze strany veřejnosti a zapojených cílových skupin (studující, politická reprezentace), a proto využijeme navázané kontakty, budeme pokračovat v úspěšných aktivitách a inovovat projekt o aktivity nové. Projekt se zaměřuje na zapojování veřejnosti do rozhodování a rozvoj komunitního života.

První z oblastí je podpora komunitního rozpočtování jako nástroje k prosazování transparentnosti rozhodovacích procesů. Neprůhlednost procesu sestavování veřejných rozpočtů je jedním z významných faktorů, které nahrávají korupčnímu jednání a předražování veřejných zakázek. Zahraniční studie i analýzy Fóra 50 % také dokládají silnou genderovou nevyváženost veřejných rozpočtů (v neprospěch žen) i nevyváženost směrem k dalším znevýhodněným skupinám obyvatelstva (etnické menšiny, senioři/seniorky, hendikepovaní lidé). Politická reprezentace i širší veřejnost však často tyto nerovnosti nevnímá a rozpočet považuje za neutrální. Jedním z cílů Fóra 50 % je aktivní zapojení co nejširších skupin obyvatelstva do politiky a do tvorby rozpočtu, ať už se jedná o ženy, etnické menšiny, seniory/seniorky či mladé lidi. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je přiblížit politiku a rozpočtovací proces lidem prostřednictvím nových technologií (internetové aplikace) a prostřednictvím přímého kontaktu veřejnosti a politické reprezentace.

Projekt chce dále pomoci řešit nezájem mladých lidí o komunální politiku a dění v obci. Studenti a studentky často považují komunální politiku a politiku obecně za něco vzdáleného svým životům a nemají zájem (případně nevědí jak) se do veřejného dění zapojit. Z tohoto důvodu chceme studující prostřednictvím workshopů informovat o právech a možnostech pro komunikaci se samosprávou, a dále je chceme motivovat k aktivnímu přístupu pomocí zakládání studentských samospráv a pomocí přímého kontaktu s politickou reprezentací v daných obcích (návštěva zastupitelstva, návštěva zastupitele/zastupitelky ve škole).

Jak dokládají naše zkušenosti z předchozích projektů realizovaných v daném regionu, mladí lidé si stěžují na omezené možnosti sehnat smysluplnou brigádu při škole, která by jim pomohla v jejich osobním rozvoji. Často pak postrádají organizační a prezentační dovednosti, potřebné pro pracovní uplatnění . Z tohoto důvodu chceme pokračovat v práci s lektorským týmem, který proškolíme v tzv. „měkkých“ dovednostech (prezentační a lektorské dovednosti). Účast na projektu dále povede také k rozvoji jejich občanských a organizačních kompetencí. Ze stejných důvodů chceme pokračovat i v zapojování mladých lidí do výzkumných aktivit (analýza výsledků krajských voleb).

Zcela novým tématem je integrace znevýhodněných skupin obyvatelstva. V loňském roce Fórum 50 % zahájilo projekt s názvem „Politické vzdělávání Romských žen“. Díky tomuto projektu jsme navázaly kontakt s řadou aktivních romských žen z různých regionů se zájmem o veřejné dění, které ve svém každodenním životě čelí nejrůznějším formám diskriminace, včetně vyloučení z pracovního trhu. Sociální vyloučení však začíná ještě mnohem dříve, zejména v průběhu vzdělávacího procesu. Předběžně jsme oslovili jednu z účastnic našeho politického výcviku, Drahoslavu Pawlitovou, obyvatelku města Frýdek-Místek, s nabídkou účasti na projektu. Po společné konzultaci jsme jako nejvhodnější aktivitu zvolili vytvoření dvojic žáků a žákyň na doučování. Starší studenti a studentky gymnázií či středních škol (např. Gymnázia Petra Bezruče) budou pomáhat mladším žákyním a žákům ze sociálně vyloučených rodin s přípravou do školy. Přínosem této aktivity je jednak zvýšení vzdělanosti romských a dalších sociálně vyloučených dětí, jednak odstraňování předsudků a budování vazeb mezi menšinovým a většinovým obyvatelstvem.

Koordinátorka projektu: Marcela Adamusová



Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!