Zácvikem pro političky a aspirantky prošlo do této chvíle více než 50 žen, mezi kterými byly například i senátorka Alena Gajdůšková a poslankyně Kateřina Jacques.
Součástí přihlášky do zácviku je stručný politický program, v němž ženy formulují své postoje k tomu, jak by měla vypadat například politická kultura v Čechách, jaké by si přála české voličstvo nebo kde by měla Česká republika být za 10 let. V rámci sestavování programu se musí uchazečky o zácvik zamyslet také nad tím, jaké jsou jejich programové priority jednou z nichž jsou povinně rovné příležitosti v nejširším slova smyslu.
Není důležité, ze které části politického spektra jednotlivé účastnice zácviku pocházejí a pokud nechtějí nemusí se o tom v průběhu ani zmiňovat. To významně pomáhá v počáteční komunikaci a zúčastněné se tak učí, že mohou najít společnou řeč v různých oblastech bez ohledu na stranickou příslušnost, což je jistě cenná zkušenost.
Kromě celé řady aktivit a diskusí na různá témata, jejichž cílem je zejména posilování komunikačních dovedností a schopnosti spolupráce a utváření konsenzu, účastnice získají i teoretické informace. Přednáška a následná diskuze s Blankou Knotkovou Čapkovou, odbornicí na genderovou problematiku z Fakulty humanitních studií, seznamuje ženy s historií a myšlenkami feministického emancipačního hnutí. Exkurz do světa médií novinářky Lenky Petrášové dává základy komunikace s médii a poskytuje několik zásad, jak se efektivně prezentovat v médiích a vyvarovat se největších chyb. Alena Králíková, bývalá ředitelka organizace Gender Studies, seznamuje se systémem prosazování rovných příležitostí v České republice, který bohužel ani z daleka nefunguje ideálně, a to i přes naše závazky vůči Evropské unii.
Na závěr obdrží absolventky CD ROM s materiály ze zácviku a kontakty na ostatní absolventky, které mohou sloužit jako základ pro další spolupráci.
Autorka: Kristina Gotteltová, Fórum 50 %, 23.7.2007