Česká ženská lobby zatím na svoje dopisy nedostala oficiální odpovědi a s napětím očekává složení kandidátek, které mají být podle zákona zveřejněny po 20. lednu 2009. Dosavadní (bohužel jediná) zkušenost s volbami do EP z roku 2004 byla taková, že se k volbám dostavilo jen velmi málo voličů a voliček (28 %) a proto mandát současných euro poslanců a euro poslankyň je poměrně slabý (na zvolení euro poslancem/kyní stačilo v roce 2004 100-150 tisíc hlasů). I tak se ale do EP z celkem 24 europoslanců a euro poslankyň probojovalo 5 žen, což je relativně 20,8 % žen. Tímto poměrem se česká delegace v EP vyhoupla do popředí všech volených orgánů ČR, kde se zastoupení žen pohybuje o pět až deset procentních bodů níže. Např. Poslanecká sněmovna 16,5 %, Senát 17,5 %, vláda ČR 11 %.
Inu, i tady je zřetelný vliv evropské politické kultury! Volené orgány v rámci evropských institucí, kde viditelně chybí ženy (tj. tam, kde zastoupení žen klesá pod kritických 30 %) nejsou považovány ve EU za legitimní a demokratické!
Plné znění dopisu, kterými ČŽL obeslala lídry předních politických stran a jedinou lídryni (Jana Hybášková, lídryně EDS) politických stran si můžete přečíst zde