www.padesatprocent.cz › Z aktivistky starostkou Barcelony: Nikdy nezapomeňme, kdo jsme a proč tu jsme

Z aktivistky starostkou Barcelony: Nikdy nezapomeňme, kdo jsme a proč tu jsme


Přečtěte si blog o španělském dokumentu Ada na radnici, který sleduje cestu španělské aktivistky Ady Colau do čela barcelonské radnice.

Španělský dokument Ada na radnici mapující cestu občanské aktivistky Ady Colau do čela barcelonské radnice nastoluje obecnější otázku: co se stane, když občanští aktivisté vstoupí do stejné arény jako profesionální politici, vůči kterým se dříve ostře vymezovali? Když se zapletou s politikou, kterou vnímá většina společnosti jako špinavý byznys? Nepřeválcují je ve výsledku ustavená pravidla hry jako ostatní?

Ada Colau výrazně vstupuje do veřejného života v době, kdy na Španělsko dopadají důsledky ekonomické krize. Snaží se organizovat pomoc těm, kteří přicházejí o střechu nad hlavou, protože nemohou splácet hypotéku, nebo platit nájem. Aktivistka a lidé z hnutí se posléze rozhodnou posunout občanskou platformu do politiky. Vyzývají tehdejší vedení radnice a vstupují do volebního klání s cílem vrátit Barcelonu zpět jejím obyvatelům.

Sami však v průběhu zjišťují, že to nebude vůbec jednoduché. Na tvrdou realitu naráží hnutí Guanyem již při sérii politických vyjednávání s ostatními levicovými skupinami, s kterými chtějí spojit síly v komunálních volbách. Hlavní aktérka dokumentu sama zpětně přiznává, že neměli vůbec tušení, do čeho se pouští. Rozepře se začnou objevovat i uvnitř samotného hnutí, kdy se třeba dlouze diskutuje o tom, jestli je možné, aby na letácích byla tvář Ady Colau. Část to totiž spojuje s hierarchií, kultem osobnosti a považuje za problematické ztotožňovat hnutí s jednou osobou. Zaznívají také obavy, zda ve chvíli kdy se stane starostkou a logicky mocnější osobou než ostatní, bude stále možné zachovat horizontální fungování hnutí.

Do poslední chvíle napínavý boj končí vítězstvím Ady Colau, která v červenci 2015 nahradila v čele barcelonské radnice Xaviera Triase a stala se historicky první ženou v této funkci. Podle předsedkyně hnutí Žít Brno, Barbory Antonové, která se účastnila debaty po promítání, končí dokument právě v ten nejzajímavější moment, tedy v první den úřadu nové starostky, a již nezprostředkovává, co následovalo. Jaká byla zkušenost s vládnutím, podařilo se prosadit slibované změny? Barbora Antonová sama sdílí zkušenosti s nelehkým působením Žít Brno v koalici. Na druhou stranu vyzdvihuje, že přes komplikace se jim podařilo v Brně prosadit sociální bydlení. V případě Barcelony samozřejmě také nedošlo k rychlým změnám, byly ale například nastartovány programy v sociální oblasti.

Dokument v neposlední řadě otevírá téma žen v politice. Ada Colau je jedinou ženou mezi lídry kandidátek a glosuje to slovy: „Všichni jsou to muži, kteří jsou nad věcí, mají na všechno odpověď a na všem se dohodnou. Kdykoliv jsem šla na debatu, cítila jsem se jako vetřelec.“ Při vstupu žen do politiky se po nich vyžaduje, aby legitimizovaly své schopnosti a kompetence, což i v diskuzi po filmu zmínila Lenka Burgerová, která působí jako radní Městské části Praha 7. Dobře to ilustrovalo například tvrzení jednoho z oponentů v předvolební debatě o radnici Barcelony, že Ada Colau nemá žádné zkušenosti s vedením a obecně zpochybňoval její kompetence ucházet se o pozici starostky.

Článek byl publikován na blogu Jany Smiggels Kavkové na Dialogu HN.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!